Kış günlerini ısıtacak örgü oyunları

Kış günlerini ısıtacak örgü oyunları
Kış günlerini ısıtacak örgü oyunları
Kış yüzünü iyiden iyiye gösterdi. Bütün ülke beyaza büründü. Soğuktan korunmada en büyük yardımcımız ise malum: Atkı, bere, eldiven üçlüsü. Soğuk günlerin bu üç kurtarıcısı bakalım bu sezon neler vaat ediyor?
Haber: GÜLBİN ÖZBEY / Arşivi

Hepimizin dolabında atkımız, beremiz, eldivenimiz hazır kışı bekler. Önce karın soğuğu gelir, sonra kendi. İşte o zaman sığınacak limanımız olur dolabımızda bekleyenler. Tarzımıza göre seçeriz onları da... Ve bu tarza hizmet eden tasarımlar da vitrinlerde bizi bekler. Silk and Cashmere yünü en güzel kullanan markalardan. Tasarımcısı Elzi Kalma’ya sorduk; soğuktan korunurken bunu trendlerden uzaklaşmadan nasıl yapabiliriz? Kalma uzun eldivenlere, özellikle taşlı ve süslü olanlarına dikkat çekiyor: “Boston Rinestone grubu ve Kansas grubu adını verdiğimiz koleksiyonumuza büyük ilgi var” diyor. Renk olarak camel, vizon gibi soft renklerin tercih edildiğini, bunun yanında kırmızı, saks gibi patlar renklerin de ilgi gördüğünü belirtiyor.
Peki yılın öne çıkan eğilimi? Tasarımcı altını çize çize “Uyumsuzluk” diyor. Tezat dokulardaki aksesuvarlar göz alıcı. Tezat renkler, çarpıcı farklılıklar...
Hiçbirini tek olarak düşünemeyiz değil mi? Tema ne kadar uyumsuzluk da olsa üzerimizdekilerle kullandığımızda şık durmalı. Elzi Kalma atkı, bere, eldiven üçlüsünü kıyafetimizle, çanta ve ayakkabımızla kombinlerken kontrastın önemine dikkat çekiyor. “Unutmayalım” diyor, “önceliğimiz her zaman ısınmak ama aynı zamanda şık olmak.”
Atkı artık sadece dış mekânda kullanılmıyor, fular gibi iç mekânda da tercih edilir oldu. Farklı bağlama çeşitleri hava katıyor. Özellikle erkeklerde. Kasketle ısınacaklar, ekose kaşkollerle şık olacaklar. Triko olarak farklı örgü oyunlarının uygulandığı uzun atkılar ön planda. Stil sahibi olmanın da bir kanıtı o atkıyı nasıl bağladığınız. Yani atkı, bere, eldiven deyip geçmemeniz gerekiyor. Elzi Kalma, dünyada ve Türkiye ’de aksesuvar satışının giderek yükseldiğini söylüyor, “Silk and Cashmere’de de aksesuvarın payı her sene artıyor” diyor. Aksesuvarın dokusunun giyime uyması gerektiğini belirtiyor. Tasarımcı atkının basic kazaklarla kombinlenince şık duracağından bahsediyor.

SÜSLÜ ELDİVENLER

Seza Batıoğlu, eldiveni edinmiş bir tasarımcı, sadece eldiven tasarlıyor. Batıoğlu’na göre bu sene de eldivenler ya çok kısa ya da dirsek üstü. Onun koleksiyonunda desenli, baskılı deriler de var, rugan deriden yapılmış eldivenler de... Batıoğlu, tasarımlarında yüzde 100 deri kullanıyor. Ama çok süslü, göz alıcı eldivenler bunlar. Öyle ki üzerine Swarovski aplike, çıtçıtlar, troklar ve deriden yapılmış aksesuvarlar kullanıyor. Bütün satış noktalarında kadınlar için tasarlanmış eldivenler var, erkekler için de tasarım yapıyor ama onları sadece kendi showroom’unda sergiliyor.
Peki, diyelim Seza Batıoğlu’nun koleksiyonunu tercih ettik. Nasıl kombinleyeceğiz? Tasarımcı, “Deri ceket, uzun bir trençkot, şık bir kabanla kombinlenebilir tasarımlarım. Ya da sıradan bir montu bambaşka bir hale sokar deri eldiven. Kısa yelekle uzun, dirsek üstü eldiven kullanılabilir. Çünkü eldivenlerim soğuktan korumanın haricinde aslında birer aksesuvardır” diye cevap veriyor.
O eldivenleri yünden yapılmış renkli atkı ve berelerle rahatlıkla takabilirsiniz. Geniş bir atkı, bol bir bere ve deri eldiven müthiş bir kombin olur. Tasarımcı da yünle derinin birleşimini pek uyumlu buluyor.

DUYDUK DUYMADIK DEMEYİN!


Mango’nun yeni koleksiyonu Violeta by Mango’nun yeni sürprizini biliyor musunuz? Artık Mango tasarımcıları, 40-52 beden arası kadınları da düşünüyor. Fransa, Almanya, İtalya, Rusya ve İspanya’yla birlikte 15 Ocak’tan itibaren Türkiye’de de satışa sunulacak. Koleksiyonda başlangıçta 400 model yer alacak. Her ay yeni ürünler sunulacak.
Yeni bir ‘Buluşma’ya hazır mısınız? Her yıl aralıkta yılbaşı ruhunu yaşatmak, hediye telaşını hafifletmek ve hoş sohbetler için bir araya gelen moda, takı, aksesuvar, ev tekstili, seramik ve dekorasyon tasarımcıları bu yıl da 18-19-20-21 Aralık tarihlerinde Nişantaşı Bobbin Showroom’da buluşacak. Farklı tasarımcılardan farklı hediye seçenekleri için siz de bu buluşmaya katılabilirsiniz.
Down sendromu için farkındalık yaratmak üzere yola çıkan takı tasarımcısı Meral Saatçi, sizleri de farkındalığa çağırıyor. Tasarımcının, ‘lidyana.com’, Down Sendromu Derneği’nin internet sitesi, Meral Saatçi Atölye ve Ankara Armada AVM’deki haremde satışa sunduğu kelebek bilekliklerden elde edilecek gelir, ‘Hoş geldin Bebek’ projesine gidecek. Hem şık bir bilekliğe sahip olabilir hem de çok önemli bir projeye destek verebilirsiniz.