KISA HABERLER

KISA HABERLER
KISA HABERLER

Oyuncunun Ferrari’si
Her ne kadar konsollar ucuzlayan fiyatları ve yüzlerce oyun seçeneğiyle ekran karşısında keyif çatmak için en makul ortamı sunsa da bir grup oyuncu için PC hâlâ öncelikli seçenek. Giderek yükselen donanım ihtiyaçları yüzünden neredeyse oyun konsolu fiyatına alınabilen video kartları da cabası. Bu kategorideki bilgisayarlara görünüm ve mimari olarak farklı bir yaklaşım sunan Darwin’in Hammerhead serisi ısıyı yaymak için özel bir alüminyum yüzeye yerleştirilmiş bileşenlerden oluşuyor. Giriş modeli 2.8GHz Intel Core i7 işlemcili seri 4GB belleğe, 40GB SSD sürücüye, 640GB çıkarılabilir sabit diske sahip. 2 bin 900 dolar etiketli seride üst seviyelere çıktıkça fiyat 9 bin 500 dolarlara ilerliyor. Özetle, eğlenmenin en farklı ve ‘pahalı’ yolu. (darwinmachine.com)

iPad2’de kuyruk bitmiyor
Apple’ın 2 Mart’ta tanıtıp 11 Mart’ta ABD’de satışa sunduğu ikinci nesil tableti iPad2 saatler içinde tükenerek uzun bir bekleme listesi yarattı. 499 ile 829 dolar arası değişen fiyatlardaki ürüne sahip olmak için mağaza önünde 40 saatten fazla bekleyenlerden 900 dolar karşılığı sırasını satanlara bile rastlandı. Şu anda siteden ön sipariş yapanlara 4 ile 5 hafta arasında bekleme süresi veriliyor. Sadece geçtiğimiz hafta sonu 500 bin iPad2 satışı kayıtlara geçti. Firmanın bir diğer beklenen ürünü beyaz iPhone4’ünse bu hafta satışa sunulacağı konuşuluyor. (apple.com)

En hızlı satan ürün
Microsoft’un Xbox360 konsolu için geliştirdiği Kinect, hiçbir özel cihaz olmadan tamamen vücut hareketlerini algılayarak oyuna yansıtan bir aksesuvar. Geçtiğimiz sene kasım ayında piyasaya sürülen ürün açılan bir yarışma sonucunda hack edilerek kullanıcılar tarafından geliştirilen ek uygulamalarla birçok farklı kullanım alanına da kavuştu. Kinect’in bütün bunların ötesinde günde 133 bin 333 adet satarak toplam 10 milyondan fazla konsola yerleşti. Böylece teknoloji tarihinin en hızlı satan elektronik ürünü olarak Guiness rekorlar kitabına geçti (xbox.com/kinect)

Facebook adabına uygun tuş
Bu yıl 1 milyar kullanıcıyı geçmesi beklenen Facebook’un sızmadığı çok az alan kaldı gibi. Hatta geçen ay HTC tarafından tanıtılan kendine özel cep telefonlarıyla çıtanın üst noktasını belirlediği düşünülüyordu. Social Keyboards markalı bir seriyse bu unvan için acele etmemek gerektiğini gösterdi. Firmanın 30 dolar bedelli klavyesi siteye özel düğmelerle kullanımı kolaylaştırmayı hedefliyor. Düğmesiz çok mu zordu bilinmez ancak yanda yer alan tuşlarla mesajlara, profil sayfanıza, arkadaş listenize, fotoğraf ve video arşivinize tek tıklamayla ulaşabiliyorsunuz. Böylesine çirkin bir klavyeyi ancak bu özellikler anlamlı hale getirebilirdi şüphesiz. (socialkeyboards.com/SNAK)