Kısa ve net!

Kısa ve net!
Kısa ve net!
Kendi PJ Harvey'mize kavuştuğumuzu anlamıştık zaten. Hatta belki biraz Chrissie Hynde ya da Sharleen Spiteri... Ancak Selin Damar'ın asıl başarısı yeri geldiğinde bu isimlerden rahatlıkla ayrışabilmesi.
Haber: SARP DAKNİ - twitter.com/sarpdakni / Arşivi

Daha önce bizzat bu sayfalar için kalemini konuşturmuş birinin albümü hakkında yazı yazmak hiç kolay değil(miş). Zamanında müzik yazılarını ve yıllardır Radyo Eksen’de sürdürdüğü ‘Airbag’ adlı programını elimden geldiğince arsız bir merakla takip ettiğim Selin Damar’ın solo bir albüm hazırlığı içinde olduğu söylentileri alıp başını gitmişti. Çokça duymama rağmen onu canlı izleme şansım ise hiç olmamıştı. Haliyle ‘Loop’un başına da benzeri bir iştah ve merakla oturdum.
Indie adına ülkemizde sınırlı bir üretim söz konusu. Muhtemelen çok sayıda gelecek vaat eden grup ya da şarkıcının albümlerine yeterli destek bulamadıkları için ulaşamıyoruz bile. Selin bu zorluğu zaten kurucuları arasında yer aldığı Pluton Music ekibinin desteği ile aşmış. ‘Loop’un dağıtımında EMI Music Türkiye ’nin parmağı var.
Bir yandan albümü dinlerken diğer yandan resmi web sayfasına da dijital formatta yerleştirilmiş dört sayfalık mini dergiyi karıştırdım. Selin burada hem ‘Loop’u hem gelecek planlarını hem de yaptığı müziğin ne olduğunu anlatıyor. Uzatıp, dallandırıp budaklandırmadan. Açılışı yapan ‘So Many Tears’ dışında bütün şarkıların isimleri tek bir kelimeden oluşuyor. Görünen o ki Selin’in yapmak istediği tam da bu:

Derdini ‘kısa ve net’ anlatmak!
Albümdeki bütün şarkıları suç ortağı Olay Andaç ile birlikte yazmış. Andaç aynı zamanda gitarının başına geçmeyi de ihmal etmemiş. ‘Again’ ve ‘Fallin’ albüm yayımlanmadan önce videolandırılarak paylaşıma açılan şarkılar. Sıralamada bile birbirlerinden ayrılmayan bu iki şarkı sayesinde kendi PJ Harvey’imize kavuştuğumuzu anlamıştık zaten. Hatta belki birazcık da Chrissie Hynde ya da Sharleen Spiteri... Selin Damar’ın bu noktada başardığı en önemli şey ise saydığımız bu isimlerden yeri geldiğinde bütünleşip yeri geldiğinde rahatlıkla ayrışabilmesi.
‘Loop’ sert hatları olan, güçlü ve en az o kadar karanlık bir indie albümü. Tuhaf bir 90’lar esirmesi hissi de veriyor. Ancak asla kafa ütüleyecek kıvamda değil. Şarkılarını deneyimlerin üzerinde yarattığı ‘döngü’ üzerine kurduğunu söyleyen Selin’in albüme neden bu ismi seçtiği böylece anlaşılıyor. ‘Hatred’, ‘Waterfall’ ve ‘Mercy’ daha ilk dinlemede ‘buradayım!’ diyen şarkılar. ‘Run’ ve ‘Puzzled’ ise onun için bir geçmişi olan, önemli şarkılarmış. Kapanıştaki ‘Now’ görevini layıkıyla yapıyor. ‘Loop’ dünyadaki benzerlerinden yeni ve farklı bir şey anlatmıyor gibi görünebilir. Ancak ülkemiz alternatif müzik piyasası için çok önemli bir yerde durduğu ve bir kısır’döngü’yü kıracağı kesin gibi.


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  indie

  ,

  Müzik

  ,

  Dijital

  ,

  radyo

  ,

  suç

  ,

  Karanlık

  ,

  Resmi