Kısaca 2002

Türkçe rap diye bir şey olduğu milletçe anlaşıldı. Reklamlarda rap ile mesaj verme / sloganımsı üretme devri başladı.

Türkçe rap diye bir şey olduğu milletçe anlaşıldı. Reklamlarda rap ile mesaj verme / sloganımsı üretme devri başladı. Cep telefonundan gofrete, şampuana farklı ürünlerin tek ortak yanı rap melodileri oldu. Milli Piyango'nun rap kullanılan son reklamı (bkz. TRT) olaya son noktayı koydu. Halkımızın her kesimi rap müziği pek bir benimsedi. Bu arada Ceza gibi Türkçe rap'in gerçek yıldızları kendi yollarında daha bir emin yürümeye başladı.Jennifer Lopez, kendi haline bıraksanız bile yeterince saçma bir olgu olan ve Catherine Zeta Jones - Michael Douglas çiftiyle gündeme gelen 'evlilik anlaşması'na yeni bir boyut ekledi. Lopez, müstakbel kocası Ben Affleck'in kendisiyle haftada dört kez seks yapmasını ve sık sık 'sürpriz hediyeler' almasını şart koştu. (Son dakika: Çift ayrıldı).


Steven Soderbergh o kadar acayip bir film (Full Frontal / Çok Özel) çekti ki, Türkiye'de kimi sinema salonları filmi beğenmeyenlere bilet parasını iade etti.


Ahmet Altan'ın Aldatmak isimli romanı pek bir tartışıldı. Ünlüler arasında soruşturmalar yapıldı, 'Mesela kim olsa aldatırdınız?' 'Daha önce kaç kere aldattınız?' soruları neredeyse herkese soruldu, insanların bu konuya pek bir meraklı olduğu ortaya çıktı. Hatta bir ara aldatan makul aldatmayan geri kafalı ilan edildi. Aldatılan zaten klasman dışı kaldı. Ama sonuç olarak yurdumuz bu tartışmanın da üstesinden geldi, tahriklere kapılmadı.


  • Mütevazı kadrosu ve düşük bütçesine rağmen hasılat rekorları kırarak fenomene dönüşen My Big Fat Greek Wedding / Kalbinin Sesini Dinle, Amerika'daki hesabın buradaki çarşıya uymadığını kanıtladı. Film, yurdumuz sinema gişelerinde sadece 'pısss' diyebildi.
  • Uluslararası İstanbul Film Festivali, bir yudum kültür uğruna cebimizi zorlamanın da bir sınırı olduğunu gösterdi. Öğrenci indiriminin neredeyse olmadığı festivalin bilet satışları yüzde 20 civarında düştü.


    Yılın en unutulmaz film sahneleri, Star Wars: Episode II - Attack of the Clones'dan geldi. Gelecekte kötülerin kötüsü Darth Vader'a dönüşecek Anakin Skywalker'ın kolunun kopuşunu gördük. Daha ne olsun?


    VE...
    Yılın en yüzsüz Amerikan propagandası, Black Hawk Down / Kara Şahin Düştü adlı yapıtta gerçekleştirildi: 'Amerikalıyız, haklıyız, ülkenize girer savaşırız.'


    Sonunda, hakkında herkesin hemfikir olduğu bir film çekilebildi: Mumya Firarda (Söz konusu 'herkes'in içine, filmi çok beğenen sinema yazarı Hıncal Uluç dahil değildir).