Kişilikler de kopyalanacak

Kişiliklerin sayısal kopyasına bir yıl kaldı. Sensörler kişi hakkında sürekli bilgi toplayıp hayatlarını ve oldukları mekânı alışkanlıklarına göre düzenleyecekANKARA - Bir restorana girdiğinizde siz daha sipariş vermeden garsona ‘Her zamankinden’ sinyali yollayacak bir ‘sayısal kişiliğinizin çıkarılmasına’ hazır mısınız?
Avrupa Birliği’nin sanayiye dönük EUREKA programı kapsamında desteklenen ‘sayısal kişilikler’ projesinde, evlere, iş yerlerine, alışveriş merkezlerine ve lokantalara yerleştirilen sensörler, kişiler hakkında sürekli bilgi toplayacak ve böylece kişiliklerin sayısal birer kopyası çıkarılacak. Cep telefonu, sensör ve bilgisayar yazılımından oluşan sistem, kişinin gündelik alışkanlıklarını tanıyabilecek ve bulunulan mekânı alışkanlıklarına göre ayarlayacak.
Projenin Türkiye koordinatörü Mobilera Bilişim ve İletişim Teknolojileri Tic. A.Ş. ortağı Zeynep Sarılar Akaltan, şirketlerinin ödül kazanan ‘akıllı evler’ projesinin ardından geçen yıl ‘Bağlam Temelli Sayısal Kişilik Sistemleri Projesi’ni hayata geçirmeye başladıklarını söyledi. Türkiye, İspanya ve Fransa’nın yer aldığı projenin sayısal kişilikler üzerine yapılan ilk çalışma olduğunu kaydeden Akaltan, “Ev, işyeri, alışveriş merkezi gibi mekânlara sensörler aracılığıyla sürekli bilgi toplayan ve bu bilgilerden yola çıkarak kişiliğin sayısal bir kopyasını çıkartan yapı, sayısal kişilik olarak tanımlanıyor. Bu yapı kişinin etrafındaki cihazları kolaylıkla kontrol edebilmesini ve ayarlamasını sağlıyor” dedi.
Sistemin temel yapısı sayısal kişilik bilgilerinin GSM platformu üzerinden, cep telefonları aracılığıyla taşınabilir olmasına dayanıyor. Akaltan’ın verdiği bilgiye göre sayısal kişilikler ev, iş yeri, alışveriş merkezi ve restoran gibi pek çok mekânda kullanılabilecek:
“Bu yapı sayesinde mağazalarda kişinin ilgi duyduğu ürünler ön plana çıkarılacak. Alışveriş merkezine girildiğinde buraya önceden yerleştirilen sensörler daha önce bu merkezdeki alışkanlıkların kayıtlarını inceleyecek ve kişiyi kısa zamanda yönlendirecek. Cep telefonunuzdaki kişilik yazılımları da yeni davranışları kayıt altına alacak. Kişiliklere uygun ürünler, bilgi ekranlarından cep telefonuyla uyumlu şekilde yansıtılacak. Aynı sistem, restoranlarda da geçerli olacak. Hastanelerde bu yapılar sayesinde kişiler otomatik olarak tanınabilecek. Akıllı ev uygulamaları, sayısal kişilikler sayesinde otomatik olarak tepki verecek. Sayısal kişilik, kişinin ne yediğini, eve ne zaman geldiğini ve geldikten sonra TV’de ne izlediğini, hangi internet sitelerine girdiğini, hangi müziği dinlediğini bilecek.