'Kıskanç Tarantino, yılan bakışlı Uma'

'Kıskanç Tarantino, yılan bakışlı Uma'
'Kıskanç Tarantino, yılan bakışlı Uma'
Nuri Bilge Ceylan'ın 'Kış Uykusu' ile zafere uzandığı gecede birçok isim Nuri Bilge Ceylan'a tebriklerini iletirken Alberto Pizzoli imzalı fotoğraf da ilginç yorumlara neden oldu.

Radikal.com.tr- 67. Cannes Film Festivali’nde büyük ödül Altın Palmiye Nuri Bilge Ceylan’ın ‘Kış Uykusu' filminin oldu. 

Türkiye 'den birçok ünlü isim ve sinemasever usta yönetmene tebriklerini iletti. Cem Yılmaz, 'Memleketini, insanını sevmek, onu anlamaya çalışmak; öyle değil böyle olur. Tebrikler Nuri Bilge Ceylan' derken Ata Demirer de 'İşte bu' diyerek Nuri Bilge'nin ödüle yürüdüğü fotoğrafı takipçileriyle paylaştı. 

Nuri Bilge Ceylan ödülü Quantin Tarantino ve Uma Thurman'ın elinden alırken, AFP'den Alberto Pizzoli'nin objektifine yansıyan fotoğraf sosyal medyada büyük ilgi gördü. 

NBC'dan 32 yıl sonra aynı poz

Ve nihayet Altın Palmiye

Kültürümüzde bazı temel eksiklikler var


Sinemaseverler 32 yıl aradan sonra gelen ödülün keyfini çıkartırken, fotoğrafla ilgili yorumlarda da Kedikara isimli kullanıcının, 'Tarantino nasıl çatlamış kıskançlıktan, Uma da yılan bakışlı. Nuri'nin duruşu = Çekemeyen anten taksın ;)' yorumu ön plana çıktı. 

Ödül için sahneye çıkan Nuri Bilge Ceylan ödül konuşmasında "Ödülümü son bir yılda hayatını kaybeden Türk gençlerine adıyorum" dedi. 

Yönetmen Nuri Bilge Ceylan, ‘Kış Uykusu’ filmiyle altıncı kez Cannes Film Festivali’ne katıldı. Ceylan'ın Cannes Film Festivali tecrübesi, 1995 yılında başlamıştı. Ceylan'ın, ilk kısa filmi Koza, 1995 yılında Cannes'da gösterildikten sonra, yönetmen çektiği uzun metrajlı ‘Uzak’ filmiyle 2003'te ‘Büyük Jüri Ödülü''nü kazandı. 2006'da ‘İklimler’ isimli filmiyle festivalde yer alan Ceylan bu kez ‘FIPRESCI’ ödülüne layık görüldü, 2008 yılında ise ‘Üç Maymun’ ile en iyi yönetmen seçildi. Yönetmen Ceylan, 2009 yılında festival jürisinde yer alan Ceylan, 2011’de ise ''Bir Zamanlar Anadolu ''da filmiyle ikinci kez ‘Büyük Jüri Ödülü’ne değer bulundu.