Kıyamet kopacak diye kafayı yediren sakallı bebek!

Kıyamet kopacak diye kafayı yediren sakallı bebek!
Kıyamet kopacak diye kafayı yediren sakallı bebek!
Murat Toklucu'nun 3 ciltlik arşiv derlemesi 'Zihinler Altında 20.000 Fersah'ın ikinci kitabı 'Nurcihan'ın Çamaşırları ve Diğer Meseleler' çıktı. Bu cildin konusu 'haberi birazcık renklendirme'. Başrol oyuncusu da seksenlerde halkın hayatını 'renklendiren' sakallı bebek.

RADİKAL –Hürriyet Pazar’da yayınlanan yazı şöyle: Gazeteci Ayhan Kavas’ın 1986’da UBA tarafından tüm abonelerine servis edilen ve Kayseri’deki Erciyes Dağı’nın 10-15 yıl içinde faaliyete geçip patlayacağına dair haberi birçok gazete yer almıştır. İş büyüyüp Hollanda Büyükelçiliği’nin “Bu haberin dayandığı Hollandalı heyet diye bir heyet yoktur” diye açıklama yapmasına kadar gidince gözler haberi yapan Nevşehir muhabiri Ayhan Kavas’a çevriliyor. Çevrilince de haliyle Kavas’ın diğer haberlerine de çevriliyor: “85 çocuğu oldu hepsi de kız”, “Zincirle bağladıkları delileri kuyuya sarkıtıp tedavi ediyorlar”, “Sovyetler Birliği okyanusun altından tünel kazıyor”, “80 yaşındaki sünnetçi kendi kendini sünnet etti.” böyle gidiyor…

Kapakta tanıdık bir sima var: Sakallı Bebek. Doğumundan itibaren kendisiyle ilgili bütün haberleri sırasıyla bulmak mümkün.

1950’lerde mahkemeye uzanan en kısa yol Komünistlik. Komünistin de epey geniş bir tanımı olduğu Toklucu’nun arşivinden görüyoruz. Şöyle ki:“Komünist olduğu için yargılananlara şöyle suçlamalar yöneltilebiliyordu: “Ruslar iyidir” demek (1949), “Rusya’dan sitayişkâr bir lisanla bahsetmek” (1951), “Ruslar 600 milyon biz 20 milyonuz diyerek korku yaratmak” (1951), “Vapurun iskeleye geç yanaşmasına sinirlenerek komünizm propagandası yapmak” (1952), Kırmızı topraktan Atatürk büstü yaparak kızıl propagandası yapmak” (1952), “Ruslar ilim ve fende Amerika’dan iyidir diyerek dost ülkeleri rencide edici propagandada bulunmak” (1953), “Yuri Gagarin’e tebrik mektubu yazmak” (1961), “Köylü vatandaşlardan ‘halkım’ diye bahsederek komünizm propagandası yapmak” (1964)”