'Kıymetlimsss' geri geldi

Herhalde başka hiçbir serinin, daha yaşını bile doldurmadan, sinema tarihinin en nadide parçaları arasında olduğuna kesin gözüyle...

Herhalde başka hiçbir serinin, daha yaşını bile doldurmadan, sinema tarihinin en nadide parçaları arasında olduğuna kesin gözüyle bakılmamıştır ki, Yüzüklerin Efendisi bu anlamda hayal kırıklığına mahal vermiyor. Abartılı maliyetin ve sonsuz reklamın aslen bir 'şişirme' vakasına adanmadığını görmek de, neresinden bakılsa ender bir durum. Serinin, geçen hafta tazeleme amacıyla yeniden gösterime giren ilk bölümü Yüzük Kardeşliği, Tolkien efsanesinin sinemadaki akibeti konusunda bütün endişeleri silmişti. Fragmanlarında da görüldüğü üzere, ikinci bölüm The Lord of the Rings: The Two Towers / Yüzüklerin Efendisi: İki Kule daha da iştah açıcı. Gerçi 'bölüm' deyip dursak da, neticede karşımızda henüz sonunu izleyemediğimiz, 'Tek' bir başyapıt var.
Filmin Paris'teki galasına ülkemiz basını adına katılan iki kişiden biri olması itibarıyla izlenimlerini yazmasını istediğimiz Cüneyt Özdemir, aşağıdaki yazısında, İki Kule'nin "ortalarına doğru sıkıldığını" beyan etse de, son derece 'demokratik' bir gazete olduğumuz için, Radikal'e yaptığı 'canlı yayın'a müdahale etmedik tabii. Paris'e çok fena kıskançlık içinde uğurladığımız Cüneyt'in can sıkıntısının çabuk geçmesini dileyerek, İki Kule'deki vaziyete bakalım.
İki Kule'de Yüzük Kardeşliği'ne göre durum biraz daha karışık. Kahramanlarımız dağınık haldeler ve öykü farklı kollardan ilerliyor. 500 yıl boyunca Yüzük'ü taşıyan ve Tek Yüzük'ün her şeyi aşan kudretiyle fena bir deformasyondan muzdarip olan Gollum, Sam ile Yüzük'ün yeni taşıyıcısı Frodo tarafından yakalanıyor. "Kıymetlimsss" diye hitap ettiği biricik Yüzük'ünden uzak kalmamak adına da, onlara, Yüzük'ün yok edilebileceği tek yer olan Mordor'daki Hüküm Dağı yolunda rehberlik yapmayı kabul ediyor. (Ucubeleşmiş Gollum'un sureti bilgisayar ortamında yaratılmış olsa da, tüm hareketleri ve sesi gerçek bir aktöre ait.)
Cehennemvari bir savaş
Beri yanda, savaşçı Aragorn, Legolas ve Gimli, Orklar tarafından kaçırılan Hobbit dostları Merry ve Pippin'i aramaktalar. Yolculukları sırasında, geçen bölümde vefatına tanık olduğumuz bilge büyücü Gandalf, Ak Gandalf olarak yeniden karşılarına çıkıyor. Tam zamanında! Zira Saruman istediği güce ulaştığı anda, emrine amade devasa Uruk-hai ordusuyla insanoğlunu tamamen yok etmesi kaçınılmaz hale gelecek. (İnsan ırkını temsilen) Rohan halkı, Ağaçsakal ve Saruman'ın ajanı konumundaki Solucandil, Yüzük Kardeşliği'nden farklı olarak, bu bölümde yakından tanıma fırsatı bulacaklarımız arasında.
İki Kule, ilk bölüme göre daha karanlık, ancak daha da heybetli. Filmde bizi yaklaşık 45 dakikalık, cehennemvari (ve muhteşem) bir savaş sahnesi bekliyor. Soluklarınızı tutun, İki Kule, Türkiye çapında 105 kopyayla, 185 salonda huzurlarımızda.