Kız çocukları için pedal çevirmeye!

Kız çocukları için pedal çevirmeye!
Kız çocukları için pedal çevirmeye!
Birleşmiş Milletler'in kararıyla 'Dünya Kız Çocuklar Günü' ilan edilen 11 Ekim'e bir gün kala... Kız çocuklara yönelik ayrımcılık, şiddet ve istismara dikkat çekmek ve toplumsal konumlarının güçlendirilmesine ve insan haklarının önemine vurgu yapmak için bisikletli kadın ve erkekler, saat 18.00'de Güven Park'tan yola çıkıp kız çocukların insan haklarına adadıkları turlarını Kuğulu Park'ta tamamlayacak.

Birleşmiş Milletler’in kararıyla ' Dünya Kız Çocuklar Günü' ilan edilen 11 Ekim’e bir gün kala… Kız çocuklara yönelik ayrımcılık, şiddet ve istismara dikkat çekmek ve toplumsal konumlarının güçlendirilmesine ve insan haklarının önemine vurgu yapmak için bisikletli kadın ve erkekler, saat 18.00’de Güven Park’tan yola çıkıp kız çocukların insan haklarına adadıkları turlarını Kuğulu Park’ta tamamlayacak.

Saat 19.00’da Kuğulu Park’ta, 15 ilden 63 sivil toplum örgütü ve üniversite biriminin oluşturduğu Çocuk Gelinlere Hayır Platformu’nun da birinci yaşını kutlanacak…

Çocuk Gelinlere Hayır Platformu tarafından yapılan açıklamada, "11 Ekim Dünya Kız Çocuklar Günü’nün kız çocuklar için bir bayram değil, eşitsizlikle mücadele günü olarak bilinmesini, kız çocuklara yönelik ayrımcılık, ihmal ve istismarın ortadan kaldırılması için sürekli ve kararlı bir devlet politikası benimsenmesini, çocuk yaşta evlilikleri önlemek için, yasal evlilik yaşının yükseltilmesi dahil gerekli bütün önlemlerin bu çerçevede alınmasını, çocuk yaşta evliliklerin suç olduğunu, normal ve kabul edilebilir olmadığını tüm topluma anlatmak için toplumsal işbirliğinin harekete geçmesini istiyoruz.

Kız çocukların eğitim hakkı için… Çocuk yaşta evlilikler olmasın diye…

Daha doğmadan başlayan cinsiyet ayrımcılığına karşı… Kız çocuklara yönelik hak ihlallerini sona erdirme çağrısıyla… kamuoyu oluşturmak için fırsat olarak gördüğümüz 11 Ekim Dünya Kız Çocuklar Günü’nde bisikletlerimizle sokaktayız!

Dünya Kız Çocuklar Günü’nden bir gün önce gerçekleştireceğimiz barışçıl Bisiklet Eylemi ile herkesi kız çocukların durumunu fark etmeye çağırıyoruz. Ve diyoruz ki;

Kız çocuklar mutfağa değil, oyuna!

Kız çocuklar düğüne değil, okula!

Kız çocuklar çeyize değil, teknolojiye!

Kız çocuklar tarlaya değil, kütüphaneye!" ifadeleri yer aldı.