Kız kardeşle büyümek muhafazakar yapıyor!

Kız kardeşle büyümek muhafazakar yapıyor!
Kız kardeşle büyümek muhafazakar yapıyor!
Sadece kız kardeşleri ile yetişmiş bir erkeğin büyüdüğünde muhafazakar partilere oy verme eğilimi, erkek kardeşleriyle büyüyenlere oranla daha yüksek olduğu belirtildi.

ABD 'deki Loyola Marymount ve Stanford Üniversiteleri'ndeki bilim insanları tarafından yapılan bir araştırmaya göre, kız kardeşleri ile büyüyen bir erkeğin, erkek kardeşi olmadığı takdirde, politik olarak muhafazakar ve gelenekselci olma eğilimi daha yüksek.

Yapılan araştırmada uzmanlar erkeğin muhafazakar ve geleneksel olmasının sebebini bütün çocukluğunu evde kadın ve kızlarları ev işi yaparken gözlemlemesine bağlıyor. Ancak araştırmaya göre çevresinde erkek olsaydı, iş yükü paylaşılacaktı ve değişik bakış açısı ile büyüyecekti.

Araştırmada sürpriz olan bulgular erkek kardeşi olmayan erkek çocuğa sahip ebeveynlerin onlara özel dikkat göstermesi gerektiği vurgulanıyor. Toplumsal cinsiyet rolü söz konusu olduğunda dedesi gibi düşünebilir.

1965'te başlayan ve 1669 lise öğrencisine aralıklarla sorulan soruların baz alındığı araştırma sonunda sadece kız kardeşi olan erkeklerin gençliğinde diğerlerine göre yüzde 15 daha fazla kendini sağ görüşlü olarak tanımladığı ortaya çıktı. Bunun yanında erkek kardeşi olmayan ve orta yaşa gelen bir erkeğin yüzde 17 daha fazla görüşünü ev çerçevesinde veriyor.

Kızların politik görüşünün şekillenmesinin erkek kardeş veya kız kardeşle büyüyüp büyümesine bağlı olmadığı belirtildi. Uzmanlara göre sadece kız kardeşle büyüyen erkeklerin ev işlerini sadece kızlar yapar görüşünü benimsediğini ileri sürdü.

Prof. Andrew Healy "Biz erkek çocukların kız kardeşleri ile etkileşime geçerek toplumsal cinsiyet rolünü öğrenebileceğini beklerdik. Ama veriler diğer güçlerin politik davranışa etki yaptığını gösteriyor" dedi.


  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  Erkek

  ,

  Kız

  ,

  Kadın

  ,

  Sürpriz

  ,

  Bilim

  ,

  politik

  ,

  ,

  muhafazakar