Kızıl erkekler isyanda: Biz de çekiciyiz!

Kızıl erkekler isyanda: Biz de çekiciyiz!
Kızıl erkekler isyanda: Biz de çekiciyiz!
"Kızıl erkeklerle flört etmenin utanç verici olduğuna dair genel bir anlayış var. Ama kızıl kadınlar öyle mi? Onlar her zaman daha seksi, daha cesur algılanır." Kızıl erkeklerin yıllarca dışlandığını savunan New Yorklu fotoğrafçı Thomas Knight, yeni sergisinde toplumsal ötekileştirmeye 'seksi' bir savaş açtı.

Fotoğrafçı Thomas Knights, kadınlara kızgın. "Siz kızıl adamları görmezden geliyorsunuz ama bizden çok var!" diyor. Tahmin edebileceğiniz gibi kendisi de kızıl olan Knights, toplumsal dışlanmaya karşı savaş açtı. New York'taki fotoğraf sergisi için 40 kızıl model kullandı, "Biz de varız!" dedi. Hatta "Kızıl adamdan neden bir James Bond olmasın ki?" diye sordu.

"Kızıl erkekler arzulanmıyor diye bir inanış var. Bizi hep ezik karakterler, kızgın veya kötü adamlar olarak tanıyorlar" diyen 31 yaşındaki sanatçı, "Halbuki bizler de birer kazanova, kahraman veya aksiyon filmlerinin yıldızı olabiliriz!" sözleriyle açıklıyor sergisinin amacını.

Dünya nüfusunun yüzde 1 veya 2'sinin kızıl olduğu söyleniyor. Başka bir deyişle, 70-100 milyon arasında kızıl erkek var.
Hayatı boyunca kızıl olduğu için küçümsendiğini söyleyen fotoğrafçı Thomas Knights, kadınlar için aynı şeyin geçerli olmadığını; kızıl kadınların her el üstünde tutulduğunu söylüyor.
"Kızıl erkeklerle flört etmenin utanç verici olduğuna dair genel bir anlayış var. Ama kızıl kadınlar için öyle mi? Onlar her zaman daha seksi, daha cesur algılanır."

Knight, sorularının cevabını Hollywood ve medya dünyasında arıyor. Medyanın pompaladığı popüler kültür dünyasında kızıl kadınların hep tutkulu insanlar olarak resmedildiğini, erkeklerinse hiç pozitif rol model olarak gösterilmediğini savunuyor. Cevabını istediği soru tam olarak şu: "Kızıl erkeklerin tutkulu olmadığına kim karar verdi?"

Genel inanışa göre bu Hollywood'un kararı. Kızıl bir erkeğin bir kahramanı veya başrolü canlandırdığı görülmüş şey değil. Homeland dizisinde rol alan oyuncu Damien Lewis'i 'tuhaf bir istisna' olarak değerlendiren Knight, "Onun gibi bir adamın Homeland dizisinde oynaması ilginç çünkü seksi bir karakter olarak düşünülmüş. Ama sonuca bakarsak, yine de kötü adamı canlandırıyor, öyle değil mi?"

BİZİMKİLERİN ŞANSI YAVER GİTTİ

Gökhan Özoğuz, Furkan Kızılay ve Metin Hara, Türkiye'nin en ünlü kızılları.

Türkiye'de 'kızıl erkek' deyince akla gelen ilk üç isim müzisyen Gökhan Özoğuz, oyuncu Furkan Kızılay ve çok satan 'Aşkın İstilası' kitabının yazarı fizyoterapist Metin Hara. Bu üçlüye bakınca, kızıl erkeklerin Türkiye'de pek de 'dışlanmadığını' söyleyebiliriz. Gökhan Özoğuz yıllardır hayranlarının baş tacı ettiği bir müzisyen. Metin Hara, sadece Instagram hesabından paylaştığı fotoğraflarla bile hanımların gönlünü çeliyor. Genç şöhret Furkan Kızılay ise, gün geçtikçe çekiciliğini artırıyor. (Hürriyet)