Kızıl gezegen eskiden masmaviymiş

Kızıl gezegen eskiden masmaviymiş
Kızıl gezegen eskiden masmaviymiş

Daha önce hazırlanan haritada (solda) belirtilen vadiler, yeni haritada (sağda) en az iki kat daha geniş olarak görülüyor.

Mars'ın yeni ayrıntılı haritasıyla, gezegende bir zamanlar büyük bir okyanus olduğu ortaya çıktı

WASHINGTON - Mars’ın yeni detaylı haritası, gezegenin geçmişinde, yağışlarla birlikte nemli bir iklime ve büyük bir okyanusun varlığını tanıklık eden ekvator çevresindeki vadi sistemlerini gösterdi.
Journal of Geophysical Research dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, Amerikalı bilim insanları tarafından yeni bir bilgisayar programıyla hazırlanan bu harita, bu vadilerin tamamının önce yapılan haritadan en az iki kat daha geniş olduğunu ortaya koyuyor. Araştırmacılardan North Illinois Üniversitesi’nden jeoloji profesörü Wei Luo, yeni haritadaki vadi sistemleri analiz edilerek elde edilen tüm verilerin ‘kızıl gezegen’in geçmişteki iklim senaryosunu kanıtlar nitelikte olduğunu belirtiyor.
Tüm bu nehir ve akarsuların beslenmesi için yağmur ve bir okyanusun varlığının gerektiğini belirten Amerikalı bilim insanı, bu okyanusun Dünya’nın üçte biri kadar bir alana sahip kuzey yarıkürenin büyük bölümünü kapladığını da söylüyor.

Dünya’dakilerle benzerlik var
Bilim insanları, Mars’taki vadi sistemlerinin Dünya’dakilerle bazı benzerlikleri bulunduğunu vurgulayarak, bunun da, ‘kızıl gezegen’ olarak da anılan Mars’ın, geçmişinde şimdi olduğundan çok daha sıcak ve çok daha nemli olduğunu düşündürdüğüne işaret ediyor. (aa)