Kızılderililer ayakta: Soykırımcı 'aziz' olmaz!

Kızılderililer ayakta: Soykırımcı 'aziz' olmaz!
Kızılderililer ayakta: Soykırımcı 'aziz' olmaz!
Katoliklerin ruhani lideri Papa Fransuva, 18. yüzyılda şiddet ve zulüm kullanarak Kuzey Amerika yerlilerine Hıristiyanlığı kabul ettirmeye çalışmasıyla bilinen İspanyol misyoner ve din adamı Junipero Serra'yı, 'aziz' mertebesine yükseltecek. Kızılderililer karara tepkili...

RADİKAL - Papa’nın 23 Eylül ’de ABD ’nin başkenti Washington’daki bir törende Serra’yı ‘aziz’ ilan edeceğini öğrenen Amerikan yerlileri (Kızılderililer), California Eyaleti’nde protesto gösterileri düzenledi. Kızılderililer, Serra’nın yerlileri Katolik yapmak için acımasız bir imha kampanyası yürüttüğünü savunuyor.
Serra'nın misyonerlik faaliyetleri böyle resmedilmiş...


Habertürk'ten Kasım Cindemir'in haberine göre, Papa Fransuva ise Roma’da düzenlenen bir vaaz sırasında, misyoner Serra’nın Amerikalı yerlileri sömürgecilere karşı koruyan örnek bir Katolik din adamı, kilisenin evrensel değerlerinin ve ABD’nin kurucu babalarından biri olduğunu ileri sürmüştü. Kızılderililerin protestosu üzerine bir Vatikan yetkilisi, misyoner Junipero Serra için “Zamanının adamıydı, zorba değildi” ifadesini kullandı.

1713-1784 yılları arasında yaşayan Serra, 20’li yaşlarından itibaren başladığı misyonerliği ölümüne kadar sürdürmüş, Kuzey Amerika’nın Hıristiyanlaşmasında büyük rol oynamıştı. Misyonerlik görevi sırasında acımasız yöntemler kullandığı gerekçesiyle yerlilerin ‘soykırımcı’ olarak gördükleri Serra’yı azizlik mertebesine götüren ilk adımı, 1988’de Papa II. John Paul atmıştı.