Kızları bilimden dışlayan 'dinozorlar'!

Kızları bilimden dışlayan 'dinozorlar'!
Kızları bilimden dışlayan 'dinozorlar'!
İngiltere'deki Doğa Tarihi Müzesi ve Marks&Spencer, İngiliz İşçi Partisi milletvekili tarafından çocuklara yönelik ürünlerinde cinsiyetçi davranmakla suçlanıyor.

Milletvekili Chi Onwurah dinozor baskılı tişörtleri sadece erkek çocuklara yönelik hazırlayıp satan tekstil ürünleri markası ile müzeyi, cinsiyet odaklı pazarlama stratejisi yapmak ve kız çocuklarını bilimden dışlamakla suçluyor. Onwurah haftaya müzenin önünde bu konuyla ilgili bir protesto gösterisi planladığını açıkladı.
Müzenin meşhur dinozor sergisi, söz konusu markayla müzenin ortaklığında üretilen çocuk tişörtlerine yansımıştı. Erkek çocuklar için hazırlanan tişört ve pijama koleksiyonunda müzede fosilleri sergilenen dinozorların figürleri yer alıyor. Milletvekilinin çıkışını destekleyenler, bilimsel konulara sadece erkek çocukları özendirip kızların doğa tarihi alanından dışlanmasının hatalı bir tavır olduğunu vurguluyor. Milletvekili Onwurah ise önceki gün Twitter ’dan “Haftaya pazartesi Londra’da iseniz @NHM_London’daki dinozorlara, kız çocuklarının da bilimde yer almak istediğini anlatmamıza destek olun #hearusroar” mesajını paylaştı. Marks&Spencer’dan “Bu yeni bir ortaklık, tüketicilerimizden gelen geribildirimlere önem veriyoruz. Tasarım ekibimiz ürünün kızlar için de geliştirilmesi için müze ile birlikte çalışıyor” açıklaması gelirken müze sözcüsü de ürünlerin kızları da içine alacak şekilde geliştirileceğini duyurarak müze mağazasında çocuklara yönelik ürünlerde cinsiyet ayrımı yapmadıklarını vurgulayıp, müzenin herkes için bilimi savunduğunu belirtti. (The Daily Mail)