Kızlarınıza sahip çıkın

Kızlarınıza sahip çıkın
Kızlarınıza sahip çıkın
Elijah Wood'un oynadığı 'Manyak', estetize şiddet arayanlara göre!
Haber: ŞENAY AYDEMİR - senay.aydemir@radikal.com.tr / Arşivi

80’lerde William Lustig tarafından aynı adla çekilen filmin yeniden çevrimi olan ‘Manyak’, o dönemin muafazakârlığını bugünün Amerikasına taşımaktan öteye gitmiyor maalesef. Çocukken annesinin uyuşturucu ve fuhuşla dolu hayatına tanıklık etmek zoruda kalan ve psikolojik sorunlar yaşayan Frank, gündüzleri klasik vitrin mankenlerini tamir edip geceleri de kadın avına çıkmaktadır.
Bu tür yapımların hemen hepsinde olduğu karakterimizin bu işi yaparken de ‘anne-aşk-intikam’ gibi genel klişelere yaslanarak ilerleyen filmin derdinin hikâye anlatmak olmadığını da belirtelim. Yönetmen Franck Khalfoun, karakteri biraz derinleştirmek yerine bu çağın ruhuna uygun bir estetiği seçmeyi ve seyircinin zevklerini gıdıklamayı tercih ediyor. Yani yakın dönem ‘korku-gerilim’ sinemasının bol kanlı, kesmeli-biçmeli trüklerini izleyicinin dehşet duygunu sömürmek için gerektiği kadar kullanıyor. Hal böyle olunca bu türe yaklaşırken biraz hikâye arayan ve dehşeti yücelten bu estetiğe fazla önem vermeyen benim gibi ‘geri kafalı’ sinemaseverler açısından film seyri zor bir hal alıyor. Hiç kuşku yok ki, bu çağın seyircisinin bazı beklentilerini karşılayacaktır ‘Manyak’.
Öte yandan, filmin dilinin kadınlar konusunda yeterince muhafazakâr olduğunu, alttan alta bugünün kent hayatının kadınların yalnız yaşamasına, sokaklarda yalnız dolaşmasına ve erkeklerle takılmasına müsait olmadığını da seyirciye fısıldadığını belirtelim.
Büyük bölümünü sevimli Hobbit’imiz Elijah Wood tarafından canlandırılan Frank’ın gözünden izlediğimiz ‘Manyak’, saf şiddet arayanları tatmin edebilir belki.


  ETİKETLER:

  şiddet

  ,

  Hobbit

  ,

  İntikam

  ,

  aşk

  ,

  Kadın

  ,

  klasik

  ,

  film

  ,

  gerilim

  ,

  dolu

  ,

  kent