'Klan'ın dönüşü

'Klan'ın dönüşü
'Klan'ın dönüşü
Gamalı haçlar, Hitler posterleri, kukuletalar... Siyahlara, mültecilere, Katoliklere, Yahudilere karşı nefret dolu söylemler... Klu Klux Klan'ı maziden kanlı bir sayfa mı zannediyorsunuz? Yanılıyorsunuz...

Evlerinde Hitler posterleri, vücutlarında gamalı haçlar var. Nazi selamı veriyor, ‘saf ırk’ın geleceğini tehdit altında görüyorlar. Geçmişte kalmış kanlı bir sayfa gibi görülen Ku Klux Klan, ABD 'yi sarsan Ferguson olaylarından sonra yeniden güçleniyor. Klan'ın son hali Reuters’ın belgelediği en yeni fotoğraflarıyla Tempo dergisinin eylül sayısına Burak Tatari yazdı.
“Tanrı için, insanlar için, ırk için, klan için…” Ayin bu sözlerle başlıyor. Grubun ortasındaki devasa haç alevler içinde. Yüzleri kukuletalı beyaz elbiseli üyeler haçın etrafında ellerindeki meşaleler ile çember oluşturuyor. Grubun ‘büyücü’sü ‘vaaz’da. “Beyaz devrim tek çözümdür. Kendi halkımızı korumazsak bizi öldürürler” gibi cümleler kuruyor. Söylemler yıkıcı, dışlayıcı ve nefret dolu. Düşmanlar çeşitli; siyahlar, Yahudiler, Katolikler, yasadışı göçmenler… Aslında ten rengi beyaz olan Protestanlar dışında herkes onlar için olağan şüpheli.

Yüzlerce terör, tecavüz, cinayet ve linç olayının faili Ku Klux Klan (KKK) örgütü yaşıyor. Üstelik 1980’lerden bu yana en güçlü konumunda. Şaşırtıcı olmayan şekilde en güçlü oldukları yer ABD’nin güneyi. Yani ilk doğdukları, Amerikan İç Savaşı’nda kölelik sisteminin devamının kuvvetle desteklendiği Konfederasyon bölgesi. Mahkemelerin ve toplumun örgütü cezalandırmasından sonra örgüt uzun süre ortalarda görülmedi. 1980’lerin sonunda üye sayısı 100'lere indi. Peki ne oldu da şimdi yeniden ortaya çıktılar?
“Yasadışı göçmenler nedeniyle her yıl fazladan 113 dolar vergi ödüyorsun. Onlar bu ülkeye gelirken kendileriyle birlikte cüzzam ve tüberküloz gibi üçüncü dünya hastalıklarını da getiriyor. Entegrasyondan, ırkların karışmasından, siyahların mutluluğundan, siyah suçlarından ve azınlığın tiranlığından bıkmadın mı? Adam ol! Klana katıl!”

NAZİ SELAMI VERİYORLAR
Belli aralıklarla ABD’nin dört bir yanındaki evlere bu yazıların olduğu mektuplar bırakılıyor. Ve bu çalışmalar KKK’ın yeni nesil arasında taraftar bulmasına sebep oluyor. Üye sayısı 6 bine yaklaşmış durumda. Ağırlıklı olarak Güney’de… Örgüt, özellikle Irak’ta savaşıp dönen ve psikolojisi bozuk askerler arasında iyiden iyiye popüler. BBC belgeselinde konuşan ve ismini vermek istemeyen bir üye, “Klandakiler hiç olmamış kardeşlerim gibi…” diyor. 1964’te üç siyah hakları savunucusunun ortadan kaybolmasının ortaya çıkarılmasını konu alan ‘Missisippi Yanıyor’ filminin geçtiği bölgede, şimdi sırtlarında gamalı haç dövmesi olan elemanlar geziyor. Çoğunun evlerinin duvarlarını kutsal saydıkları Konfederasyon bayrağı, kimilerininkini Hitler posterleri süslüyor. Eylemlerde Nazi selamı veriyorlar. “Bir insan ırkların sınıflandırılmasına nasıl inanır?” diye sorarsanız, cevap hazır: “Irk ayrımı İncil’de var.” Bu nedenle beyazlara öncelik tanıyan sosyal sisteme sahip olmayı hak görüyorlar. Ancak kafalar karışık. BBC belgeselinin yapımcısı olan Alman bir anne ile Ganalı bir babanın kızı Mo Asumang’a konuşan bir üye, “Ben ırkçı değilim. Klandaki kimse ırkçı değil” diyebiliyor.

GÖRÜNMEZ İMPARATORLUK
ABD’nin Missouri eyaletinin Ferguson kentinde 2014 ağustosunda silahsız bir siyah gencin polis tarafından vurularak öldürülmesiyle siyah-beyaz meselesi tekrardan ülkenin gündemine girdi. KKK, 18 yaşındaki Michael Brown’ı öldüren polis Darren Wilson’a yardım amaçlı para toplayarak tepki çekti. Bu tip gerilimlerden beslenen ‘klan’ı yeniden gündeme getiren ise Güney Carolina eyaletinin parlamento binası önündeki Konfederasyon bayrağının indirilmesi oldu. “Nerede yaşadığımızı asla bilemeyeceksiniz. Komşunuz, doktorunuz veya işe gitmeden uğradığınız kafenin sahibi olabiliriz. Klan’dan birini gördüğünüzde asla anlayamazsınız” anlayışıyla kendisini 'Görünmez imparatorluk' diye niteleyen grup hemen eylemlere başladı. Güney Carolina eyaletinin cumhuriyetçi valisi Nikki. R. Haley, halkı KKK üyelerinin nefret dolu söylemine karşı uyarsa da 18 Temmuz’da KKK ve Yeni Kara Panterler eylem yaptı. İki gruptan 2 bin kişi karşı karşıya geldi. Çıkan olaylarda beş kişi gözaltına alındı. Irkçı gösteriye dönüşen KKK eyleminde Nazi selamı verenler oldu. Birçok eylemci ilk kez KKK eylemine katıldıklarını söyledi. Yeni Kara Panterler'in lideri Hashim Nzinga ise taraftarlarına “Tabuta girmeden yapmanız gereken KKK’ye ölümü tattırmak” diye konuştu.

 Haberin devamı Tempo Dergisi’nin eylül sayısında...