Klasik müzik konserinde kahkahayla gülmek mi?

Klasik müzik konserinde kahkahayla gülmek mi?
Klasik müzik konserinde kahkahayla gülmek mi?
Mizahi unsurlar katarak klasik müzik konserlerini şova dönüştüren eğlenceli ikili Igudesman & Joo, yarın akşam Ankara Müzik Festivali'nde sahneye çıkacak. Mizahla bir nevi eleştiri yaptıklarını belirten ikili, "Hiçbir zaman klasik müzikle dalga geçmiyoruz" diyor.
Haber: EBRU KENTOĞLU / Arşivi

İçerisine mizah, komedi ve tiyatral unsurların da girdiği şovlarıyla klasik müziği eğlenceli boyutlara taşıyan Igudesman&Joe ikilisi keyifli ve farklı bir müzik deneyimi için birebir. Rus keman virtüozu Aleksey Igudesman ve Güney Koreli piyanist Richard Hyung Ki Joo’dan oluşan grup Viyana Senfoni Orkestrası, New York Filarmoni Orkestrası gibi dev orkestraların yanı sıra Emanuel Ax, Joshua Bell, Billy Joel, Hans Zimmer ve Bobby McFerrin gibi isimlerle çalışmış. YouTube’ta paylaşılan videolarıyla tanınan ikili aynı zamanda besteci kimliğiyle de ön plana çıkıyor. Aleksey’in Ferhan&Ferzan Önder ile Borusan Quartet için bestelediği eserin prömiyeri 22 Nisan’da Süreyya Operası’nda yapılacak. Joo’nun bestelerinden birisi ise Viyana Senfoni Orkestrası tarafından çalınmış. Dün akşam Kadir Has Üniversitesi’nde konser veren ikili, yarın iki konserle Ankara Müzik Festivali’nin konuğu olacak.
Skype üzerinden görüştüğümüz eğlenceli ikiliyi biraz daha yakından tanıma fırsatı bulduk. 12 yaşında İngiltere’de öğrenciyken tanışan ikili önce klasik müzik eğitimi almış. Peki sonrasında neden bu tarza yönelmişler? Alexis, “Biz klasik müzik yapıyoruz çünkü bizim için çok eğlenceli. Komediyle tiyatroyu bir araya getirip klasik müzikle harmanladığımızda herkes için daha da eğlenceli hale geliyor” cevabını veriyor.

Müzikle dalga geçmiyoruz

Yaklaşık 10 yıl önce başladıkları kariyerlerinde yükselmelerine Litvanyalı efsane keman virtüozu Gidon Kremer’le birlikte yaptıkları ‘Being Gidon Kremer’ şovunun etkisi büyük. 2008’de İstanbul ’a gelmişlerdi bu şovla. Sonrasında ‘The Little Nightmare Musical’, tam bir çıkış noktası olmuş ikili için. “Farklı müzik seviyelerini bir araya getirip, armoni kalıplarını harmanlıyoruz. Her türü birleştiriyoruz. Herkesin sevebileceği mizah unsuruyla güzel müziği sentezlemek zaman alan bir süreç” diyor Joo, müzik tarzlarıyla ilgili. “Müzik aslında aynı kalıplardan ve temelden oluşuyor. Çok lüks bir restoranın şefi ile daha basit bir kafenin aşçısı benzer malzemeleri kullanmaz mı aslında? Domates, patates, havuç, soğan… İşte biz de müzikte bunu yapıyoruz.”
Kullandıkları mimiklerle mizaha ve özgün tiyatral öğelere de yer veren ikiliden Aleksey, mizah unsuruyla ilgili, ”Komedi yetenek gerektiriyor elbette. Okulda komiklikler yapardık hep, bunun üzerine çalıştık ve eğitim aldık. İlginç ama aynı zamanda ciddi bir iş komedi” diyor. Komedinin içerisine absürd öğeler ekleyerek bir nevi eleştiri yaptıklarını da belirten Joo, “Fakat hiçbir zaman klasik müzikle dalga geçmiyoruz” diyor. Mizahı ciddiye aldıklarını özellikle vurguluyorlar.

‘Daha hızlı ve yakışıklıyız’

Konser performanslarıyla ilgili konuşan Joo, “Alexis’e bakmam bile gülmem için yeterli. Performans sırasında kendimi tutuyorum gülmemek için” diye anlatıyor.
Türk seyircisiyle özel bir bağları olduğunu fark ettiğim ikiliden Joo, “Farklı kültürlerden seyircilerimiz var. Nereye gidersek gidelim farklı enerjiyle karşılaşıyoruz. Türkiye seyircisinden çok memnun kalmıştık ama. Tutkulu ve hayatı yaşamayı seven bir toplum” diyor.
Aleksey, “5 yaşından 95 yaşına kadar herkes şovumuzu izleyip eğlenebilir” diyerek her yaştan müzikseveri konserlerine davet ediyor. Son olarak “Birçok ekleme yaptık ‘A Little Nightmare Music’e, yeni skeçlerimiz olacak. Daha hızlıyız artık ve belki de daha yakışıklıyız!” diye ekliyorlar. Görüşmede bol bol güldüğümü hatırlatarak geçirdiğim bu keyifli atmosferin üzerine güzel müziğin ekleneceğini düşünürsek bu ikilinin konseri kaçmaz...
Igudesman&Joo, 21 Nisan
Pazar saat 15.00 ve 20.30’da
MEB Şûra Salonu’nda.