'Klasik'in iki devi geliyor

'Klasik'in iki devi geliyor
'Klasik'in iki devi geliyor
İstanbul Kültür Sanat Vakfı, klasik müziğin iki dev ismi Martha Argerich ve Gidon Kremer'i, İstanbul'da ilk defa birlikte ağırlıyor.

Müzikal işbirliklerini 30 yılı aşkın süredir devam ettiren ve birlikte gerçekleştirdikleri her konser, her kayıt başlı başına bir müzikal ziyafet sayılan Gidon Kremer ile Martha Argerich, 26 Kasım Salı gecesi Berrin Erengül ve Eva Barlas eş sponsorluğunda Lütfi Kırdar’da aynı sahnede buluşacak.

Harika çocuk olarak çok küçük yaşta konser vermeye başlayan Martha Argerich, 1957’de Bolzano ve Cenevre Piyano yarışmalarını, 1965’te de Varşova Uluslararası Chopin Yarışması’nı kazanarak yarım asırdır tüm dünyada müzikseverlerin hayranlıkla takip ettiği benzersiz bir kariyere imza attı. 19. ve 20. yüzyıl piyano edebiyatına getirdiği yorumları pek çok müzik eleştirmeni tarafından ‘referans’ kabul edilen, çağımızın en büyük piyanistlerinden Martha Argerich’in repertuvarı Bach’tan Bartok’a, Beethoven’den Messiaen’a çok geniş bir yelpazeye yayılıyor. Buenos Aires doğumlu sanatçı, memleketinde kendi adına düzenlenen Uluslararası Piyano Yarışması ve Festivali’ni yürütüyor, Lugano Oda Müziği Festivali ile genç yeteneklerin önünü açıyor; 1998’den bu yana da Japonya’daki Beppu Festivali’nin sanat direktörlüğünü üstleniyor. İki Grammy ödüllü piyanist, albümleriyle ayrıca Gramophon Yılın Sanatçısı, Monde de la Musique Choc ve BBC Müzik Dergisi gibi pek çok prestijli ödülün de sahibi.

Çağdaş bestecilere verdiği eser siparişleriyle müzik repertuarının gelişimine büyük katkısı bulunan Gidon Kremer, çoğu ödüllü 120’yi aşkın albümü ve sanatsal düşüncelerini kaleme aldığı dört kitabıyla çağımızın en üretken sanatçıları arasında sayılıyor. Kraliçe Elisabeth, Paganini ve Çaykovski Yarışmaları’nda kazandığı ödüllerin ardından baş döndürücü bir kariyere imza atan günümüzün önde gelen kemancılarından Gidon Kremer, 40 yılı aşkın bir süredir dünyanın en ünlü orkestra ve sanatçılarıyla birlikte çalışıyor. 1975 yılından bu yana birçok kez İstanbul Müzik Festivali’ne konuk olan 2011 yılında festivalin Yaşam Boyu Başarı Ödülü’ne de layık görülen Gidon Kremer aynı zamanda günümüzün seçkin oda müziği festivalleri arasında sayılan Lockenhaus Festivali ve Kremerata Baltica’nın da kurucusu.
Programı daha sonra açıklanacak konserin biletleri 7 Eylül Cumartesi günü satışa çıkıyor. Konserin bilet fiyatları 350 ile 35 lira (öğrenci) arasında değişiyor. Lale Kart sahipleri için indirimli ön satışlar ise 3 Eylül Salı günü başlıyor.