Kocaman pop tenceresi

Kocaman pop tenceresi
Kocaman pop tenceresi
Popüler dans müziğinde 90'lardaki gibi bir devrim yeniden olabilir mi? Umudumuz Mercury adayı Katy B.
Haber: SARP DAKNİ / Arşivi

1990’da popüler dans müziği adına büyük bir devrime birlikte tanıklık ettik. Zira o gün dahi ikili Robert Clivillés ve David Cole’un yarattığı mucizevi proje C+C Music Factory’nin dünyayı bir anda ele geçirdiği ‘Gonna Make You Sweat (Everybody Dance Now)’ yayımlandı. Peltek kas yığını Freedom Williams ve kilolu olduğu için görüntüsü yok sayılan Martha Wash’a ait yırtıcı vokallere, şarkının videosunda ağzını oynatarak eşlik eden dönemin en seksi yalancısı Zelma Davis’in zihnimize kazıdığı şarkının sonrasında dans müziği bir daha asla aynı olmadı. Aynı yıllarda Atlantik’in diğer tarafında Pete Hadfield, Keith Blackhurst ve M People’ın yaratıcısı Mike Pickering’in kurduğu Deconstruction Records, ‘Fareli Köyün Kavalcısı’ edasıyla peşine taktığı Dave Clarke, Robert Miles, Saint Etienne, Brothers in Rhythm ve hatta Kylie Minogue gibi isimlerle tozu dumana katıyordu. Sonra 2000’lerdeki dijital fırtına ile ‘barut icat oldu mertlik bozuldu’...
Tesadüfe bakın ki; ‘Gonna Make You Sweat’in yayımlandığı 1990’da, İngiltere ’de ‘The BRIT School for Performing Arts and Technology’nin uzak gelecekteki mezunlarından biri (o sıralarda sadece bir yaşındaydı), dans müziğin temellerini bir kez daha sarsmayı deneyecekti. ‘Bebek Katy’ lakaplı, balık etli Londralı Kathleen Anne Brien, üç yıl önce bileğinin gücüyle elde ettiği Mercury adaylığının hakkını bütünüyle verdiği ikinci stüdyo albümü ‘Little Red’ ile bir kez daha karşımızda.
Deluxe yani genişletilmiş edisyon üzerinden ilerleyecek olursak, söze 17 şarkı arasında neredeyse boş jeton olmadığını belirterek başlamalı. Kocaman bir pop tenceresine, deep house, electronica, dance ve R&B baharatlar katan Katy B, bu albümü geçen yıl yayımladığı ‘5 AM’ ile resmi olarak müjdelemişti. Tuhaf olan ise, geçen yaz aklımızı başımızdan alan ‘What Love Is Made Of’un albümde yer almıyor oluşu. Şu günlerde sıkça karşılaştığımız ikinci single ‘Crying for No Reason’ ise gözünü çoktan pop listelerinde de zirveye dikmiş durumda. Jessie Ware destekli ‘Aaliyah’, buram buram 90’lar kokan ‘Everything’ ve on kaplan gücündeki ‘Still’in başını çektiği ‘Little Red’, kesinlikle son zamanlarda karşımıza çıkan en sağlam prodüksiyonlardan biri. Iskalamayın!