Kök hücre tedavisinde bir dev adım

Dünyada ilk kez ABD'de insan embriyonundan kök hücreler kullanılarak klinik bir tedaviye başlandı. Doktorlar ağır omurilik rahatsızlığından dolayı felç olan bir kişide sinir hücrelerini canlandırmayı deneyecek

NEW YORK - ABD’de kök hücreyle ilk tedavi denemesine başlandı. Böylece dünyada ilk kez resmen, insan embriyonundan kök hücreler kullanılarak klinik bir tedaviye başlanmış oldu.
Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), Geron Corporation adlı şirkete omurilik rahatsızlıkları olan hastaların tedavisinde kök hücre kullanımına izin veren bir lisans verdiklerini duyurdu. Atlanta’daki Shepherd Center’daki doktorlar deneme kapsamında kök hücrelerin, ağır omurilik rahatsızlığından dolayı felç olan bir kişinin tedavisinde kullanılacağını açıkladı. Denemeyi gerçekleştiren Geron Corporation’ın yetkilileri tedavinin sonucunda felçli hastalarda sinir hücrelerinin yeniden canlanmasına yardımcı olabileceğine inanıyor.
Bu klinik deneyle yöntemin güvenliği ve hastanın tekrar his kazanıp hareket edip edemeyeceği anlaşılacak. Kök hücreyle tedavi denemesinin birinci safhasına 10 kadar hasta katılacak. Ciddi sakatlıkları bulunan hastalara, sakatlıklarının üzerinden 7-14 gün geçtikten sonra ‘GRNOPC1’ hücreleri zerk edilecek. Hastalar yöntemin faydası ve yan etkisi olup olmadığını anlamak için bir yıl takip edilecek.
İlk grup hastada yan etki ortaya çıkmazsa GRNOPC1’in dozunu arttırarak araştırmayı genişletebilmek için FDA’ya başvurulacak.

Vücudun tamir çantası
İnsan vücudundaki çoğu hücrenin sonradan değiştirilemeyecek bir görevi var. Örneğin bir karaciğer hücresi, belli birtakım işlevlere sahip oluyor ve sonradan bir kalp hücresinin yerini alamıyor. Ancak kök hücreler farklı. Hâlâ gelişim halinde olan bu hücreler, vücudun herhangi bir yerinde nakledildiklerinde, o bölgede istenen hücre olarak şekillenebiliyor.
Bir kök hücre bölündüğünde oluşan her yeni hücrenin, kök hücre olmaya devam etme ya da başka bir tip hücreye dönüşme kapasitesi bulunuyor. Bilim dünyası, kök hücrelerin bu özellikleri sayesinde, insan vücudu için birer ‘tamir çantası’ olarak kullanılabileceklerine inanıyor.
Uzmanlar, bu tekniğin parkinson, alzheimer, kalp, diyabet ve omurilik rahatsızlıklarına çözüm sunabileceği görüşünde. Kürtaj karşıtlarıysa insan embriyonlarının kullanımını ve imhasını içerdiği için bu tedaviye karşı çıkıyor.
Amerikan hükümeti halen, kök hücre araştırmalarına federal bütçeden fon tahsis edilmesi için yasal bir mücadele veriyor. Ancak Atlanta’daki denemeye yönelik herhangi bir kısıtlama söz konusu değil çünkü deneme özel bir kuruluş tarafından yapılıyor. ( bbc , aa)