Kök hücreden iki hayati doku

Amerikalı bilim insanları, iki ayrı deneyde kök hücreden pankreas ve bağırsak dokusu elde etmeyi başardı. Deneylerden birinde, olgunlaşmamış sperm hücreleri pankreas dokusuna dönüşürken bir başka ekibin yaptığı deneyde embriyonik kök hücrelerden bağırsak dokusu oluşturuldu.
Georgetown Üniversitesi’nden bir ekip, erkekte sperm oluşumunu sağlayan spermatogoniyal hücreler üzerinde çalıştı. Laboratuvarda bu hücrelerden, pankreas beta hücrelerinin işlevini gören hücreler elde edildi. Bu hücreler diyabetli farelere zerk edildiğinde, hücrelerin insülin ürettiği görüldü. Ekibin başkanı Ian Gallicano, “Bu hücreler testisten elde edilmekle birlikte, araştırma kesinlikle erkek merkezli değil. Temel unsurlar kolaylıkla yumurta hücrelerine de uyarlanabilir” dedi. 

İki farklı türde kök hücreden...
Cincinnati Çocuk Hastanesi Tıp Merkezi uzmanlarıysa iki farklı türdeki kök hücreyi bağırsak dokusuna dönüştürdü. Ekip bu hücrelerden bağırsağı yapan çeşitli hücre katmanlarının oluşturduğu bağırsak dokusu elde etti. Bu hücrelerin ileride bazı bağırsak hastalıklarının tedavisinde kullanılabileceği açıklandı. (aa)