'Kök hücreden sperm' geri çekildi

LONDRA - İngiliz uzmanların embriyondan alınan kök hücreden insan spermi ürettikleri yönündeki bilimsel çalışmayı duyuran dergi, makaleyi neden göstermeden geri çekti. Stem Cells and Development (Kök Hücreler ve Gelişim) dergisinin editörü Graham Parker, derginin internet sitesinde yaptığı açıklamada, kök hücreden sperm üretilmesiyle ilgili çalışmanın geri çekildiğini söyledi, ancak nedeni hakkında bilgi vermedi. Nature dergisine göre Parker, makaleyi girişindeki iki fotoğrafın çalıntı olduğu gerekçesiyle geri çekti.
Newcastle Üniversitesi ve Kuzeydoğu İngiltere Kök Hücre Enstitüsü araştırmacılarından oluşan ekibin yöneticisi Prof. Kerim Nayernia, geçen ay yeni bir teknik kullanarak erkek XY kromozomu taşıyan embriyondan alınan kök hücreden laboratuvarda insan spermi ürettiklerini açıklamıştı. Profesör, bu buluşun doğurganlık mekanizmasının daha iyi anlaşılmasına yol açacağını kaydetmişti.
Eleştirmenler, üretilen bu spermin belirli bir şekle, gerçek spermin hareketi veya fonksiyonuna sahip olmadığını söylüyorlardı. (aa)