Kolada alkol çıktı

Kolada alkol çıktı
Kolada alkol çıktı

Araştırmaya konu olan kola ürünlerinden Coca Cola Klasik, Coca Cola Light, Coca Cola Zero, Pepsi Klasik, Pepsi Max, Dia Kola ürünlerinde çok az miktarda da olsa alkol çıktı

Yapılan araştırmada Coca Cola ile Pepsi'nin tüm kola ürünlerinde alkol çıktı

İstanbul - Fransa’nın en çok satan tüketici dergilerinden ‘60 Millions de consommateurs’ tarafından yapılan içecek araştırması Avrupa ’da gündeme oturdu.

Dergi, başta Coca Cola ve Pepsi tarafından üretilenler olmak üzere piyasadaki 19 farklı markaya ait meşrubat ürününü rastgele satın alarak laboratuvarda test etti.

Test sonuçları derginin Temmuz-Ağustos sayısında ‘İçtiğiniz ürünlerin içinde neler olduğunu biliyor musunuz?’ başlığıyla kapaktan duyuruldu. Testin en çarpıcı sonucu ise 19 markanın 10’unda çok düşük miktarda da olsa alkole rastlanması oldu.

"Suçu meyvelere attı"
Coca Cola Fransa’da direktör olarak çalışan Michael Pepin, “Bazı meyve özleri alkol kalıntıları taşıyabiliyor. Araştırmada çıkan alkol Coca Cola’nın yapım sürecinde ortaya çıkıyor olabilir” dedi. Coca Cola’nın internet sitesinde ise Paris Camisi tarafından kendilerine ürünün Müslümanlarca tüketiminin uygun olduğuna ilişkin izin verildiği, tüm ülkelerde ürünlerinin alkolsüz içecek statüsünde kabul edildiği vurgulandı.

Pepsi sözcüsü de, “Kolanın üretimi sırasında kullanılan ürünlerden kaynaklanan çok az miktarda alkol bazı içeceklerimizde yer alıyor olabilir. Ancak Pepsi’nin özel kola formülünde alkol yer almamaktadır” ifadesini kullandı. Nitekim araştırmada içeceklerde çıkan alkol miktarının litrede 10 miligramın altında olduğu, yani binde 1 oranında tespit edildiği belirtildi. Fransa’da yüzde 1.2’nin üzerinde alkol içeren ürünler ‘alkollü içecek’ olarak değerlendiriliyor.

İşte araştırmanın çarpıcı sonuçları:

- Araştırmaya konu olan kola ürünlerinden Coca Cola Klasik, Coca Cola Light, Coca Cola Zero, Pepsi Klasik, Pepsi Max, Dia Kola ürünlerinde çok az miktarda da olsa alkol çıktı.

Litrede 25 küp şeker
- Pepsi ve Coca Cola’da yer alan bazı bitki özlerinde alerjik hidorkarbonlar bulunduğu tespit edildi.

- Kolaların renklendirilmesi için kullanılan ve ABD ’de potansiyel kanserojen olduğu gerekçesiyle kullanımına kısıtlama getirilen E 150c ve E 150d (karamel) kimyasal maddelerinin Avrupa’daki ürünlerde sınırlama olmaksızın kullanılmaya devam edildiği ortaya çıktı.

- Tüm içeceklerde en yoğun olarak tespit edilen madde beklendiği gibi şeker. Hemen hemen tüm ürünlerin litresinde 100 grama yakın şeker bulundu. Coca Cola’nın litresinde 108 gram şeker tespit edilirken Pepsi’de ise 103 gram şeker bulundu. Bir küp şekerin 4 gram olduğu düşünülürse, bu 1 litre kolada 25 küp şekerden fazla şeker bulunduğu anlamına geliyor.

- Coca Cola’daki kafein oranı Pepsi’ye oranla daha düşük çıktı. Coca Cola’nın litresinde 91 miligram kafein bulunurken, Pepsi’de ise bu rakam 101 miligram olarak tespit edildi.(gazetevatan)


  http://www.radikal.com.tr/1092519109251919

  YORUMLAR
  (19 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  :) - deedsoff

  yahu aşağıda bundan sonra içmeyelim diyen bir arkadaş var, günde 2.5 litre içiyormuşsun herhalde yazarken kafan güzeldi, sen hiç kola içip kafayı bulan gördün mü diyeceğim ama yanlış adres.

  Sanki yer cekimini buldular! - S.A.N

  Kolanin iceriginde %1 oraninda alkol oldugu yillardir bilenen, Dunya Helal Forumu (World Halal Forum)'nda defalarca gundeme getirilip, sonra da sponsorlarin baskisiyla ustu kapatilan bir konu. Kola icip de muslumanligi bozulur diye endise edenler, hastanede alkollu suyla pasuman da yaptirmasinlar o zaman.

  arada bir gegirmek için içiyorum. - demlicay2011

  çok fazla kullanmıyorum. sağlıga zararlı. fakat birilerinin kuralları benim yaşam biçimimi değiştiremez. itici bir yazı ama durum bu.

  ... - GozGG

  Neeee islam dünyasının 1 numaralı içeceği kola alkollü mü çıktı? Çok güldüm. Şimdi ne içecek bu insanlar? Almanya'da bir gurbetçi düğününe katılmıştım (dinine bağlı bir ailenin), orada da kola ikram edilmemişti. Sebebi de içinde domuz ürünü varmışmışmış. Saçma sapan şeyler bunlar.

  kola - O D

  ya c.cola içinde bulunan, gizli tarifinde yer alan, koka yaprağından elde edilen koka alkaloidlere ne demeli? kokain değil ama bir etkisi var ki coca cola yılda 400 metrik ton koka yaprağını abdye ithal edip kokain cıkarıldıktan sonra geri kalan maddelerden bazılarını kolanın gizli tarifine koyuyor.. bir bildikleri var ki koka yaprağı içiriyorlar tüm dünyaya.. koka yaprağı caiz midir? bunu gizlemek ahlaki midir?

  Saçmalık... - yalcineren

  Bu kadar alkol o kadar çok şeyin içinde var ki... Mesela bir avuç kiraz da, 1 adet elmada, ekmekte (evet bildiğimiz ekmekte) patateste... Alkol bakteriler tarafından glikoz'un fermante edilmesiyle ortaya çıkabilir. Yani içinde glikoz olan herhangi bir gıda maddesinde alkol olması gayet normaldir. Özellikle "mayalanma" denen süreçle üretilen tüm gıdalarda olur. Zaten "mayalanma" denen şey maya bakterilerinin kemosentez yoluyla maddenin içeriğini dönüştürmesidir. Mesela ekmek hamuru mayalanırken bakteriler alkol ve karbondioksit üretirler. Karbondioksit hamur içinde kabarcıklar oluşturarak ekmeğin kabarmasını sağlar. Nişastalı tohumlar (buğday, mısır, arpa...), sebzeler (patates, yer elması...) ve meyvelerin içinde alkol her zaman oluşur.

  Kuran ve alkol - faruk66

  Kuran'da alkolün haram olduğuna dair bir ibare yoktur. Çoğu sarhoş edenin azıda haramdır. Bir içeceğin haram mı yoksa helal mi olduğu ise ancak sarhoş edip etmediği ile ancak ölçülmelidir. Limon, portakal vs gibi meyvelarda de alkol vardır. Alkole takılırsak hiç bir şey yeyip içemez hale geliriz.