Kolbastı rekora koşuyor

Kolbastı rekora koşuyor
Kolbastı rekora koşuyor

Karadeniz Uşakları Kolbastı ekibi rekor denemesine sıkı hazırlanıyor. fotoğraflar: BURAK ALTUNOZ / aa

KTÜ Karadeniz Uşakları Kolbastı ekibi, dakikada 340 adımlık oyunla dünya rekorunu kırmak istiyor

TRABZON - Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ), kolbastı dansının rekorunu kıracak. Karadeniz Uşakları Kolbastı ekibi, dakikada 340 adımlık oyunla bu konuda iddialı. Ekibin Görsel Sanat Yönetmeni Yrd. Doç. Dr. Engin Erşen, Türkiye’de ve dünyanın çeşitli ülkelerinde son bir kaçyılda büyük bir beğeni topladığını hatırlattığı kolbastının, tutkunun ve enerjinin dansı olduğunu söylüyor: “Kolbastı, felsefik ve estetik derinliği olan son derece hareketli bir oyun. Biz de bu hareketli oyunu daha da hareketlendirmek istedik ve yeni çalışmalar yaptık. Dünyanın en hızlı oyununu oynamaya karar verdik.”
Erşen, bu konuda uzun süredir çalıştıklarını ve dakikada 340 adımlık oyun ortaya çıkardıklarını açıklıyor: “Sağlam ve güvenilir adımlar tekniğiyle grup halinde en hızlı oyun oynama rekorunu kıracağız. Bunu da tek kişiyle değil, en az beş kişilik bir ekiple gerçekleştireceğiz.”

‘Kolbastının referansı Faroz’

Kolbastının stilini, müziğini, hareketlerini daha çok mahalle eğlencelerinde oynanan oyunlardan aldığını anlatan Erşen, “Oyun, sadece müzik anlamında değil, dansla iç içe geçerek, değişerek ve kökleşerek, doğayla ilgili serüvenlerini yaşantısına sokarak, yaşayarak ve de yaşatarak günümüze taşıdı. Biz de bunun üzerine yeni argümanlar, koreografiler ekledik. Tüm bunlara rağmen kolbastının referansı Faroz’dur. Oradan gelen bu oyunu artık tüm Türkiye hatta dünya biliyor. Bunun için de biz ekip olarak çok çalışıyor, yeni projeler üretiyoruz. Dünyanın en hızlı oyununu oynayarak rekoru kıracağız. Tüm altyapı çalışmalarımızı tamamladık. Şimdi gerekli olan, teknik ekip karşısında bu rekoru resmiyete dökmek.”
Erşen’e göre kolbastının faydaları arasında ‘strese iyi gelmek’ ve ‘sevgiyi yaymak’ gibi etkiler de var: “Kolbastı bir antidepresan özelliği taşıyor. Bu oyunu oynayanlar tüm stresini atıyor ve rahatlıyor. Oynayanların dışında seyredenler de yerlerinde duramıyor, müziğin ritmine uyarak sürekli hareket ediyorlar. Konularında uzman kişiler bile kolbastının antidepresan ilaç olarak kullanılmasını istiyor.” (aa)