Köln'deki enkaz 'acı veren bir yavaşlıkla' kaldırılıyor

KÖLN - Önceki gün Almanya’nın  Köln kentinde çöken tarihi arşiv binasının enkazındaki arama-kurtarma çalışmaları sürüyor. Enkaz altından kurtarılanlar arasında biri çocuk, iki Türk’ün de bulunduğu çalışmaları yürüten yetkililer iki kişinin daha enkaz altında olmasından şüpheleniyor.
Kent yetkililerinden Guido Kahlen “120 kişilik arama kurtarma ekibimize rağmen çalışmalar acı veren bir yavaşlıkta ilerliyor. Kurtarma ekipmanlarımız çok ağır, enkaz altındaki zeminin dayanıksızlığı yüzünden bazılarını bölgeye sokamıyoruz bile” diye konuştu. Polis, kayıp iki kişinin arşiv binasından sonra çöken yan binanın sakinleri olmasından şüpheleniyor. Yıkılan binaların hemen karşısındaki metro durağında beklerken olaya şahit olan kondüktör Selahattin Yeşil, binanın birkaç saniye içinde çöktüğünü belirterek, “Her taraf toz duman içinde kaldı. Hemen enkazın yanına koşup beş kişiyi kurtardım” dedi.
Çöken binanın altında metro genişletme çalışmaları yapıldığını söyleyen yetkililer, eski emniyet müdürlüğü binasının da tehlike altında olduğunu bildirerek halkı uyardı. ( ap )