Kolsuz ressam Sümeyye'nin eserleri Rusya'da

Kolsuz ressam Sümeyye'nin eserleri Rusya'da
Kolsuz ressam Sümeyye'nin eserleri Rusya'da
Doğuştan kolları olmayan altı yaşındaki Sümeyye Boyacı'nın ayaklarıyla yaptığı eserler Moskova'da sergilendi. Minik Sümeyye'nin yaptığı bir resmi Rusya Devlet Başkanı Medvedev'in eşi Svetlana Medvedeva'e gönderecek
EMRAH YAŞAR


ESKİŞEHİR - Eskişehir’de doğuştan kolları olmadığı için ayaklarıyla resim çizen 6 yaşındaki Sümeyye Boyacı’nın yaptığı eserler, Moskova’da düzenlenen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında izlenime sunuldu.


Boyacı’nın eğitim uzmanı Anadolu Üniversitesi (AÜ) Devlet Konservatuvarı öğretim görevlisi ve Spivakov Vakfı Türkiye Temsilcisi Amine Aygistova, AA muhabirine, Vladimir Spivakov Vakfı’nın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında Moskova’da "Dostlar Ortamında" adlı bir etkinlik gerçekleştirdiğini, bu etkinlik kapsamında küçük Sümeyye’nin kişisel eserlerinin sergilendiğini belirtti.


Aygistova, küçük Sümeyye’nin, ayaklarıyla yaptığı sulu ve kuru boya resimleri, ebru sanatı eserleri ile cam ve tahta boyama el işi ürünlerinin, Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi Halil Akıncı, Rusya Federasyonu ile Türkiye İş ve Dostluk Derneği’nin (RUTİD) Türkiye Temsilcisi Cüneyt Güçtekin, Hastur Başkanı Ayhan Kara’nın da hazır bulunduğu törende izlenime sunulduğunu kaydetti.“HAYRÜNNİSA GÜL’ÜN DESTEĞİYLE RUSYA’YA GİTTİ"


Küçük Sümeyye’nin Vladimir Spivakov Vakfı’nın Müzik Evi’nde açılan serginin, bir Türk çocuğununu Rusya’da açtığı ilk kişisel resim sergisi olduğunu bildiren Aygistova, şöyle konuştu: "Sümeyye, serginin açılışında, ahşap üzerine resmedilmiş dünyanın beş kıtasını temsil eden bir çiçeği de boyadı. Sümeyye’nin annesi ve babası da törende hazır bulundu. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün eşi Hayrünnisa Gül’ün desteğiyle Rusya’ya giden Sümeyye, mayıs ayında ayaklarıyla yaptığı bir resmi Rusya Devlet Başkanı Medvedev’in eşi Svetlana Medvedeva’e gönderecek." Etkinlikte, Büyükelçi Halil Akıncı’nın, Sümeyye’ye başarı madalyası hediye ettiğini de anlatan Aygistova, "Sergi 2 Mayıs’a kadar açık kalacak" dedi.


Sümeyye’nin Moskova’da, Meçhul Asker Anıtı’na kendi yaptığı çiçekleri bıraktığına, Büyükelçilik tarafından düzenlenen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinliklerine katıldığına da değinen Aygistova, "Rusya’da yayın yapan devlet televizyonu Kanal 1’in röportaj yaptığı Sümeyye ve ailesi törenlerin ardından 27 Nisan’da Türkiye’ye döndü" diye konuştu.


CUMHURBAŞKANI GÜL İÇİN RESİM YAPMIŞTI


Sümeyye Boyacı, Rusça’dan Türkçe’ye çevrilen "Altın Balık" adlı masal kitabı için ayaklarıyla resim yapmıştı. Bu resim Rusya Devlet Başkanı Medvedev ile resmi görüşmelerde bulunmak için 12 Şubat’ta Moskova’ya giden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e, Türkiye’nin Moskova Büyükelçiliği’nde düzenlenen bir etkinlikte verilmişti.


Küçük Sümeyye, bu olayın ardından Cumhurbaşkanı Gül’ün daveti üzerine 27 Şubat’ta Ankara’ya gitmişti. Cumhurbaşkanı Gül ve eşi Hayrünnisa Gül’ün Dışişleri konutunda kabul ettiği Sümeyye, Gül ve eşine, kendi yaptığı kurabiyeler ve "Gül Bahçesi" adlı resim ile bir demet çiçek vermişti. (aa)