Komadub, ilk albümü 'Derinbaz'ı yayınladı

Komadub, ilk albümü 'Derinbaz'ı yayınladı
Komadub, ilk albümü 'Derinbaz'ı yayınladı
İstanbullu dub üçlüsü Komadub, dijital ortamda satışa sundukları yeni albümleri 'Derinbaz'ın tanıtım konseri için Peyote'de.

Anadolu coğrafyası ve dolaylarından enstrüman ve ezgileri dub müzikle buluşturan İstanbullu dub üçlüsü Komadub, dijital ortamda satışa sundukları yeni albümleri 'Derinbaz'ın tanıtım konseri için Peyote'de. 6 Nisan Cumartesi akşamı gerçekleşecek konser, saat 22.00'de başlayacak.

Daha önce Smile Resistance ve Dolayları gruplarında müzik yapan Hybrid K. ve Zaffah ikilisi tarafından kurulan, sonrasında Dread Culture Soundsystem’ın kurucularından Selekta Firuzaga’nın katılımıyla son halini alan topluluk, müzikal birlikteliklerle farklı sesleri müziğinde eritiyor. Anadolu ve Ortadoğu ezgilerinin ruhunu, Jamaika’da köklenip İngiltere’de serpildikten sonra dünya geneline yayılan ve bir altkültür müziği olarak nitelendirilebilecek dijital dub sound’uyla buluşturan Komadub parçalarında; bağlama, cura, duduk, bendir, bas gitar, elektro gitar, elektro bağlama, melodika ve farklı synth’leri kullanıyor. Grubun son dönem işleri arasında UK Dub türünde tamamen dijital odaklı parçalar da var.

Kolektif çalışmalardan beslenirken üretimlerini yoğunlukla ev stüdyosunda gerçekleştiren Komadub, Derinbaz’daki parçalar için Türkiye ’den ve yurtdışından isimlerle müzikal ortaklıklar kurdu. Bu noktada en çarpıcı birlikteliklerden biri, topluluğun müziğinde de etkisi olan Fransa’dan oryantal dub prodüktörü Fedayi Pacha ile gerçekleşti. 2011’da bir etkinlik için İstanbul ’a gelen Fedayi Pacha, grubun iki parçası için duduk çaldı, ayrıca grubun Hrant Dink’e ithaf ettiği Hrant parçasına bir remiks yaptı. Albümdeki bir remiks de İstanbul dub camiasının tanıdığı bir isim olan Vadav’a ait. Prodüktörlük ve MC’lik dışında melodikasıyla da sahnelerde görülen Başıbozuk ile bazı kayıtlar ve canlı performanslarda bir araya gelen Komadub, 12 Metreküp Soundsystem’dan Monomixer, Dread Culture Soundsystem’dan Omni-D gibi isimlerle de bazı parçaların miksleri için çalıştı.