'Komedi ödülünü Afife jürisine veriyoruz'

'Komedi ödülünü Afife jürisine veriyoruz'
'Komedi ödülünü Afife jürisine veriyoruz'
Deneyimli tiyatrocu Ali Poyrazoğlu, Afife Tiyatro Ödülleri'nin jürisine ve komedi kategorisinin kaldırılmasına sert tepki gösterdi. Dokuz tiyatronun ortak açıklaması sonrasında Poyrazoğlu'nu yakaladık ve nedenini sorduk.
Haber: ESRA ÜLKAR - esraulkar@gmail.com / Arşivi

Bu yıl 18’incisi düzenlenen Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri adayları geçen günlerde açıklanmıştı. Adaylıklara ve komedi kategorisinin kaldırılmasına tepki gösteren, ödülün değersizleştirildiğini düşündüklerini söyleyen dokuz tiyatro, tepkilerini göstermek için Bo Sahne’de basın toplantısı düzenledi. Tiyatrolar adına konuşan Ali Poyrazoğlu, “Tepkimizi göstermek için, Nilgün Belgün Tiyatrosu, Müjdat Gezen Tiyatrosu, Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu, Levent Özdilek Bo Sahne, Metin Zakoğlu, Uygur Tiyatrosu, Kemal Kocatürk Tiyatrosu, Zafer Diper Bizim Sahne, Kartal Sanat Tiyatrosu olarak burada bulunuyoruz” dedi. Toplantı sonrası oyuncu Ali Poyrazoğlu sorularımızı yanıtladı.

Afife Tiyatro Ödülleri’nin prestij kaybettiğini söylüyorsunuz... Size bunu düşündüren ne?

Arturo Ui'nin 'Afife'deki tırmanışı!

Evet, ödülün değersizleştirilmesinden dolayı basın toplantısı düzenledik. Afife Jale ismine uygun bir ödül değil. Hiç olmazsa kadının anısına saygı göstermek için adının içerdiği anlamı, vasıfları ortadan kaldırmasalardı. Ödülleri değersizleştirdiler. Ciddi, dürüst değil. Taraf tutan bir ödüle dönüşmüş vaziyette. Kendi kendilerine oy veriyorlar. Nedim Saban’ın başrol oyuncusu jüride, Serpil Tamur. Çiçek Dilligil jüride kocası Bora müzik ödülünde aday... Bu hem ödülün değerini yok etti hem prestij kaybına uğrattı. Utanarak geldik bu gün buraya... Biz bunları tartışmamalıydık. Dürüst bir şekilde çalışmış jürinin sonuçlarını alkışlamalı ve desteklemeliydik.

Jürinin adil davranmadığını mı düşünüyorsunuz?

Kesinlikle adil değil. Telefonla arayınca “Sen de haklısın” diyorlar. Bunu söyleyen Haldun Dormen, jürideki Göksel Kortay, Sevinç Erbulak... Ben de onlara “Sesini çıkarmak diye bir şey var. Ayrıca o insanları siz getirdiniz oraya” diyorum. Kontrol edemedikleri bir matematik ile karşı karşıya kaldılar. İşin içinden çıkamıyorlar. Bazı tiyatroları baştan görmezden gelip, “Onu değerlendirmeye sokamazsın” diyorlarmış. Bu nasıl bir şey? Belki çok iyi bir oyun, oyuncu...

Komedi kategorisinin kaldırılmasına da tepki gösterdiniz.Komedi dalının kaldırılması facia, utanç verici bir şey. Biz de burada söylüyoruz, biz bu yıl en iyi komedi performansı ödülünü Afife jürisine veriyoruz. Çünkü bundan daha komik bir şey yok. Haldun Dormen’e diyorum ki: “Oyunu seyretmeye gelmiyor jüri”. “Beni de seyretmeye gelmiyorlar” diye cevap veriyor. Bu nasıl şey yahu? Ben tiyatro yapacak genç arkadaşların daha düzgün, daha adil bir düzende emeklerinin değerlendirilmesini istiyorum. Benim talebim bu... Ödül talebim yok.

Alternatif tiyatronun da değerlendirilebilmesi için 75 kişilik salon sınırlamasını kaldırılmıştı. Siz bunu iyi karşılamadınız mı?

Çok iyi karşılamıştım ama bunu bu yıl 10 oyuna indiriyorlar. Niçin? 10 oyun bile oynamamış arkadaşlarını değerlendirmeye alabilmek için. Koltuk sayısını kaldırıyorlar. Minicik bir yerde gösteri yapmış arkadaşlarını aday gösterebilmek için. Bu manipülasyon... Ayrıca alternatif tiyatrolarla ana akım tiyatroları zaten bir arada seyredecek jüriyi de oluşturamazlar. Yılda 300 tane oyun oynanıyor İstanbul’da... 10 oyunu amatör tiyatro oynar. Onların bir yılda oynadığı seyirciye ben bir gecede oynuyorum. Tiyatro hizmetini kim yapıyor? Oyuncu kim yetiştiriyor? Bütün bunları yapmadan ‘her şey bizim hakkımızdır’ diye ortaya çıkan arkadaşlara ayrı dalda ödül verilmesi gerekir. Dünyanın her yerinde de böyle...

Alternatif tiyatrolar ayrı bir kategoride mi değerlendirilmeli?

Evet, ayrı bir kategori de değerlendirilmesini, korunmasını istiyorum. Ayrı bir ödül ve ayrı bir jüri yapılmasını istiyorum alternatif tiyatrolar için... Biz de alternatif tiyatro yaparak başladık. Bunun nasıl, ne zorluklarla yapıldığını biliyoruz. Ama bu arkadaşların bir araya gelip jüriyi işgal edip sonra da jüriyi yönlendirmeleri kabul edilemez bir şey... Bizim ahlak anlayışımıza aykırı.

Afife Tiyatro Ödülleri’nden ne bekliyorsunuz?

Bu yılki ödüllerin ertelenmesi ya da verilmemesini istiyoruz. Jürinin değiştirilmesini, daha şeffaf olunmasını, tüzüğün değişmesini istiyoruz. Bir de komedi kategorisini kaldırmak gibi bir edepsizliği yaptıkları için bütün tiyatroculardan ve kamuoyundan özür dilemeleri gerekir.