Konferansta zenginlerle yoksulların arası açılıyor

Konferansta zenginlerle yoksulların arası açılıyor
Konferansta zenginlerle yoksulların arası açılıyor

Zirvenin yapıldığı Bella Center?da toplanan ?İklim Borcu Ajanları? (Climate Debt Agents) zengin ülkelerin iklim borçlarını ödemeleri çağrısında bulunan pankartlar açtı.

Konferansın ev sahibi Danimarka'nın hazırladığı taslak rapora yoksul ülkelerde kişi başına 1.44 tondan fazla karbon salımını yasaklarken, bu sınır zengin ülkeler için 2.67 ton olarak belirlenmiş

KOPENHAG - BM İklim Değişikliği Konferansı’nda zengin ve yoksul ülkeler arasında ayrışmalar yaşanıyor. Ev sahibi Danimarka tarafından hazırlanan ve basına sızan taslak belgenin zengin ülkeleri kayırması, 130 gelişmekte olan ülkenin oluşturduğu G77 grubunun tepkisine neden oldu. Rapor yoksul ülkelerin 2050 itibarıyla kişi başı 1.44 tondan fazla karbon salımını yasaklarken, bu sınır zengin ülkeler için 2.67 ton olarak belirlenmiş.
Gelecek hafta dünya liderlerine imzalatılacak olan, zengin ülkelere daha fazla güç verilmesini ve BM’nin müzakerelerdeki rolünün azaltılmasını öngören  taslak, yoksul ülkelerin büyük tepkisine neden oldu. Rapora göre zengin ülkelerin diğer ülkelerden yaklaşık iki kat daha fazla karbon salımında bulunmasına izin veriliyor. Yoksul ülkelerse BM anlaşmalarında yer almayan farklı uygulamalara zorlanıyor. Rapor, BM’nin iklim değişikliğiyle mücadelede finansal yetkisini sınırlandırıp bu yetkiyi Dünya Bankası’na vermeyi de içeriyor. Oxfam’ın iklim değişikliği danışmanı Antonio Hill, “Bu taslak, ancak büyük ülkeler bir araya gelince yoksul ülkelerin alabileceği yaraları gösteriyor” diyor. 

‘O fon tabut parasına yetmez!’
Ancak gelişmekte olan 132 ülke grubunun baş müzakerecisi Lumumba Di-Aping, Hill kadar ılımlı değil! Raporun, iklim değişikliği konusunda hem BM sözleşmesinin hem de Kyoto Protokolü’nün esaslarına zarar verdiğini ve yeni bir yasal düzenleme oluşturduğunu belirten Di-Aping, sera gazlarının azaltılmasına yönelik mevcut planların ada devletlerinin yok olmasına neden olacağını savunarak, “Afrika mutlak olarak ölüme mahkûm edilecek. Yoksul ülkeler için oluşturulması öngörülen 6 milyar dolarlık fon, tabut parasına yetmez” diyor.
Öte yandan İklim Değişikliği Konferansı’nın 2010’da Meksiko’da, 2011’deyse Güney Afrika’da düzenleneceği açıklandı. Konferans 2012’de de Asya’da olacak. (Yaşam Servisi)