Köpekler prostat kanserini teşhis edebiliyor

Köpekler prostat kanserini teşhis edebiliyor
Köpekler prostat kanserini teşhis edebiliyor
Prostat kanseri teşhisinde köpeklerin hızlı ve en uygun seçim olabileceği öne sürüldü. Araştırmada köpeklerin prostat kanserini yüzde 98 oranında doğru tespit ettiği görüldü.

İtalya 'da yapılan bir araştırmaya göre, köpekler prostat kanserini yüzde yüze yakın oranda teşhis edebiliyor. Milan Humanitas Araştırma Hastanesi Üroloji Bölümü tarafından yapılan araştırma, prostat kanseri teşhisinde köpeklerin hızlı ve en uygun seçim olabileceğini ortaya koydu. Sonuçları Journal of Urology'de yayımlanan ve iki Alman çoban köpeğinin kullanıldığı araştırmada, köpekler prostat kanserini yüzde 98 oranında teşhis etti.

İDRARI KOKLAYACAKLAR
360'ı kanserli 900 kişinin idrarlarını köpeklere koklatan araştırmacılar, köpeklerden birinin yüzde 98,7 oranında, diğerinin ise yüzde 97,6 oranında kanserli kişilerin idrarlarını doğru tespit ettiklerini gördü. İnsanlara göre koklama duyuları 1000 kez daha güçlü olan köpeklerin, özel eğitimle, bir kaç saniye içerisinde mikro maddeleri tespit edebildikleri saptandı. Sonuçları heyecan verici olarak nitelendiren doktorların, köpeklerin günlük pratikte prostat kanseri kokusunu nasıl algılayacakları sorusuna yanıt aradıkları belirtiliyor. Köpeklerin neredeyse kesin bir şekilde prostat kanserini teşhis edebilmelerine rağmen, uzmanlar şu aşamada hastalar için rahatsızlık verici olsa da kan testleri, fiziki muayene ya da biyopsi gibi tıbbi yöntemleri öneriyor. (Ahmet Yıldırım - DHA) 


  ETİKETLER:

  Seçim

  ,

  İtalya

  ,

  Milan

  ,

  çoban