Kopyacı Zavos'a tepki yağıyor

Kopyacı Zavos'a tepki yağıyor
Kopyacı Zavos'a tepki yağıyor

Ölen kardeşinin torunuyla görülen Dr. Zavos, denediği uygulamaları kendi ailesi istese ne düşünür, merak konusu...

Tıp etiği uzmanları ve bilim insanları 14 insan embriyonu kopyalayıp 11'in dört kadının rahmine yerleştirdiğini açıklayan Dr. Zavos'a kızgın!

LONDRA - Kopyaladığı 14 insan embriyonundan 11’ini, dört kadının rahimlerine yerleştirdiğini ancak dört girişimin de hamilelikle sonuçlanmadığını açıklayarak dikkatleri üzerine toplayan Güney Kıbrıs asıllı Amerikalı yapay döllenme uzmanı Dr. Panayiotis Zavos’a, bilim insanları ve tıp etiği uzmanlarından tepki yağıyor. Dr. Zavos, klonlama çalışmasının bağımsız belgesel film yapımcısı Peter Williams tarafından da kayda alındığını söylemişti.
Üreme camiasının önde gelen isimleri, Dr Zavos’un iddialarının ciddiye alınması için bilimsel kanıtlar sunması ve çalışmasının bilimsel bir dergide yayımlanması gerektiğinde birleşiyor. Imperial College London’dan Lord Winston, “Dr. Zavos’un insan klonlayabildiğine dair herhangi bir geçerli kanıttan haberim yok” diye konuşuyor.
Genetik bozukluğa sahip ailelerle ilgili çalışmalar yapan Genetic Interest Group’un yöneticisi Alastair Kent ise, “Bu teknolojiyi tehlikeli olarak nitelendirilen amaçlar için kullandığını iddia ediyor. Ve bunu kendi tutkusu için, evlatlarını kaybeden ve yerine çocuk klonlamak isteyen çaresiz ailelerin umutlarını kullanarak, gizli bir şekilde yaptı. İddialarının geçerlilik kazanması ve acı çeken ailelerin etik olmayan bir şekilde sömürülmesinin önlenmesi için, Dr. Zavos çalışmasını bilimsel hakemlik kurumuna açmalıdır. İddia ettiği gibi iyiyse, korkacak bir şeyi yoktur. Eğer değilse, çaresiz ailelerin Dr. Zavos’un bu uygulamalarından uzak tutulması gerekir” diyor. 

‘Evrensel yasağı görmemiştir’

Cambridge Üniversitesi’nden Prof. Azim Surani de Dr. Zavos’un insan klonu yaratarak, İngiltere’de yasal olarak da suç olan bir tabuyu yıktığını söylüyor: “Bu olay, bir sorumsuzluğu gösteriyor. Eğer doğruysa Zavos evrensel olarak kabul edilen insan klonlama yasağını görememiş demektir.”
Bu arada, Dr. Zavos da dün eleştirilerin bir kısmına, çalışmasının bazı bölümlerinin hakemli dergilerde yayımlandığını, ancak bazı yayınların editoryal politikaları gereği illegal olduğunu söyledikleri insan klonlama üzerine çalışmalara yer vermek istemediklerini söyleyerek cevap verdi.
Cambridge’deki Babraham Enstitüsü’nden Prof. Wolf Reik ise ilginç olanın ilk kez bir klonlama girişiminin belgelenmesi olduğuna dikkat çekiyor: “İnsan klonlamanın başarılamayacağını düşünmek için nedenimiz yok ama çok çok deneme gerekecektir. Ancak şu andaki teknikler bunun için hâlâ yetersiz. Embriyonların çoğu ölüyor ya da anomaliyle doğuyor. Bu nedenle insanlar üzerinde deneme yapılması henüz problemlidir.” (The Independent)