Kör alfabesi mucidi anılıyor

Kör alfabesi mucidi anılıyor
Kör alfabesi mucidi anılıyor

Fransız Louis Braille?ın 1821?de geliştirdiği Braille alfabesi, görme engellilerin yaşamını kolaylaştırıyor. FOTOĞRAF: AFP

LONDRA - Paris’teki Notre Dame Kilisesi, geliştirdiği alfabeyle körlerin yaşamlarını kolaylaştıran Fransız Louis Braille’ın 200’üncü doğum günü kutlamasına tanık olacak. Altı noktanın konumlandırılmasına dayandırdığı alfabeyi 1821 yılında geliştiren Braille sayesinde körlerin gündelik yaşamları kolaylaşmıştı. Körlere ait bir alfabenin varlığı, görme engellilerin sadece okuyup yazmasını değil, markette alışveriş yapmalarını bile kolaylaştırıyor.
Görme yetisini üç yaşındayken kaybeden Braille, alfabeyi Napolyon ordusunun haberleşme yönteminden esinlenerek 15’inde geliştirmişti. Braille’a olan minnettarlıklarını onu anarak gösterecek olan görme engelliler, 2009’da konuyla ilgili pek çok etkinlik yapacak.
Özel alfabeleri yaşamlarını kolaylaştırsa da, görme engelliler kamusal alanda hâlâ zor anlar yaşıyor. Kentsel yaşamın kendilerine uygun hale getirilmesi talebi isteklerin başını çekiyor. İngiltere Kraliyet Körler Enstitüsünden Lord Colin Low, “Braille’in geliştirilmesi körler için matbaanın bulunması gibi bir şey. Ancak sonraki nesiller için Braille alfabesinin asansör düğmeleri ya da otel odası kapı numarası gibi her yerde kullanılmasını istiyoruz” diyor.
Braille alfabesi iki kolon taşıyan dikdörtgen düzen üzerine dizilmiş altı kabartılmış noktadan oluşuyor. Her iki kolonda üçer nokta var. Noktalardan her biri altmış dört farklı kombinasyondan birini oluşturması için farklı şekillerde diziliyor. Bu harfleri isimlendirmek için noktaların bulunduğu her bir pozisyon, yerlerine göre söyleniyor. (Yaşam Servisi)