Kör kanguru, miyop aslan kalmayacak!

Kör kanguru, miyop aslan kalmayacak!
Kör kanguru, miyop aslan kalmayacak!

Farklı boyutlarda üretilen lenslerin küçük olanı genelde kediler için kullanılıyor. fotoğraf: afp

Alman bilim insanları hayvanlara özel lens üretti. Göz içine uygulanan lens sayesinde Romanya'da bir dişi aslan artık görüyor

HENNIGSDORF - Görme bozukluğu olan hayvanlar da artık küçük bir operasyonla görebilecek. Alman SV şirketinin göz içine yerleştirilen lens uygulaması sayesinde Kaliforniya’da bir su parkındaki denizaslanı artık net görebiliyor, Avustralya’daki doğal parkta kör kanguru, Romanya’daki dişi aslan da ışığa kavuştu. Lenslerin her ölçüsü mevcut. Küçük lensler kedilerde, büyükleri fillerde kullanılabiliyor. Şirketin yetkililerinden Ingeborg Fromberg, insanlardan farklı olarak hayvanlarda kataraktın genellikle körlükle eşit olduğuna dikkati çekti. Görme bozukluklarının bazı hayvanları tehlikeli hale getirebileceğini belirten Fromberg, ‘bir şeyden rahatsız olması, örneğin çevresini iyi görememesi durumunda hayvanın saldırgan hale gelebileceğini ve nasıl hareket edeceğinin tahmin edilemeyeceğini’ vurguladı.
Körlüğün, hayvanlarda cinselliği de etkilediğini, dolayısıyla nesli tükenme tehlikesi taşıyan hayvanların bu yüzden çiftleşmeyebileceği de belirtilirken, Fromberg, lenslerin göze basit bir ameliyatla yerleştirildiğini, ancak anesteziye dikkat etmek gerektiğini ifade etti. (aa)