'Koridalos Havayolları' gibi...

'Koridalos Havayolları' gibi...
'Koridalos Havayolları' gibi...

Ülkenin en azılı mafya üyesi Paleokostas?la arkadaşı Rizai, üç yıl içinde ikinci kez helikopterle kaçmayı başardılar.

İkinci kez cezaevine helikopter indirip kaçan azılı mafya üyesiyle arkadaşı Yunanistan'ı karıştırdı. Semt sakinleri helikopter sesiyle 'Kesin Paleokostas kaçıyor' deyip kameraya sarılırken, polisin olaya geç müdahalesi tartışılıyor
Haber: YORGO KIRBAKİ / Arşivi

ATİNA - Yunanistan, 19 yıl içinde dört kez firar etmeyi başaran mafya Vasilis Paleokostas’ın, Arnavut arkadaşı Alket Rizai’yle birlikte önceki gün tutuklu bulunduğu ülkenin en büyük cezaevi Pire’deki Koridalos’dan üç yıl içinde ikinci kez helikopterle kaçmasına kilitlendi. Semtte cezaevine yakın binalarda oturanların helikopter sesi duyup balkona çıktıklarında ‘Kesin Paleokostas kaçıyor’ diye kamera ve cep telefonlarına sarılarak firarı görüntüledikleri bir sırada, gardiyan ve polislerin uzun süre gelişmelere seyirci kalmaları hayretle karşılandı.
Geç de olsa ateş açan üç polisin mermileri helikoptere isabet etmezken, iki firarinin helikopterde bulunan silahlı iki arkadaşının tehditlerinden korkan bir polisin ateş açmak bir yana, çekinerek saklandığı belirlendi. Bir başka polis de ateş açmak için tabancasını çekerken kendini yaraladı. Bir gardiyansa firarilerin elindeki şişten korktu.
49 yaşındaki Paleokostas’la 35 yaşındaki Rizai geçen haftaya kadar ayrı cezaevlerinde yatıyorlardı. Pire şehrinde bakılan bir davaları için Koridalos’a getirildiler. Cezaevinde ayrı hücrelerde tutulmalarına rağmen aynı avluda aynı saatlerde havalandırmaya çıkmalarına izin verilmesi de şaşırttı.
Adalet Bakanı Nikos Dendias, cezaevi müdürüyle cezaevleri başmüfettişinin istifalarını istedi. Henüz 40 günlük bakan olduğundan eleştiri okları Dendias’a yönlenmedi. İkinci firar, Yunan gazetelerinde ‘Aynı komediyi ikinci kez izledik’, ‘Koridalos Havayolları’, ‘Rezilik’ manşetleriyle duyuruldu.
Yunan polisiyle 19 yıldır adeta kedi-fare oyunu oynayan Vasilis Paleokostas, 2006 yılında da aynı cezaevinden yine helikoptere binerek kaçarken, polis ve gardiyanlar film çevrildiğini zannetmişlerdi.
Firar üstadı Paleokostas, 1980’li yılların sonlarında ilk kez yakalandığında 27 soygundan hüküm yemiş, ancak kısa bir süre sonra kaçmıştı. İki yıl sonra yakalandığındaysa cezaevine götürülürken kendini polis aracından dışarı atmayı başarmıştı.