Korkunç anılar gömülecek

Korkunç anılar gömülecek
Korkunç anılar gömülecek

Filmin başrollerinde Kate Winslet?la Jim Carrey vardı.

'Eternal Sunshine of the Spotless Mind' filminde kötü anıların silinebilmesi büyük ilgi çekmişti. Bilimciler şimdi bunun gerçek olabileceğini söylüyor

LONDRA - Korku dolu kötü anılar artık silinebilecek. Yıllardır bilimkurgu filmlerine ve kitaplarına konu olan bu umut gerçeğe dönüyor, üstelik ilaçsız.
ABD’nin New York Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, insanların kötü ve korkulu tecrübelerinden kısa bir süre sonra yaşadıklarını hatırlamak zorunda bırakıldığında, kötü anılarının iyi olarak ‘yeniden yazılabileceğini’ ortaya koydu. Gelişme akla Türkçe’ye ‘Sil Baştan’ olarak çevrilen ‘Eternal Sunshine of the Spotless Mind’ filmini akla getirdi.
New York Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı, deneklere korkunç görüntülerle dolu renkli kartlar gösterirken aynı zamanda elektroşok uyguladı. Bu uygulama iki gün sürdü ve ikinci günkü uygulamadan 10 dakika sonra, deneklere kartlar bu kez elektroşok verilmeden yeniden gösterildi. Ancak deneklerin bu kez kartları görünce korkuya kapılmadığı gözlemlendi. 

Hafızadaki pencereler
Araştırmacılardan Dr. Daniela Schiller, “Bu durum hafızanın, anılarımızı kalıcı olarak değiştirebileceğimiz pencereler içerdiğini ortaya koyuyor” dedi ve hafızanın işleme dinamiğinin anlaşılmasıyla anormal duygusal anılardan kaynaklanan hastalıkları iyileştirmenin mümkün olabileceğini belirtti. (The Daily Mail)