Korkunç 'eğlence': Evsiz dövmek!

Korkunç 'eğlence': Evsiz dövmek!
Korkunç 'eğlence': Evsiz dövmek!

2008?de 106 evsiz saldırıya uğradı, bunların 27?si öldü.

WASHINGTON - ABD’de evsizlerin saldırıya uğradıkları, aşağılandıkları ve kendi aralarında kavga ettirildikleri görüntülere internette ve DVD kiralayan dükkânlarda sıkça rastlamak sıradan hale geldi. Washington Ulusal Evsizler Koalisyonu’nun (NCH) raporuna göre, 2008’de 106 evsiz saldırıya uğradı, 27’si bu saldırılarda hayatını kaybetti. Rapor, 2001’e oranla 2008’de evsizlere saldırılarda artış olduğunu gösterdi.
‘Ulusal Evsizliğe Son İttifakı’ adlı kuruluşun verilerine göre, ABD’de yaklaşık 700 bin kişi sokakta yaşıyor veya yardım merkezlerinde geceliyor. Kuruluş, bir yılda 2.5-3.5 milyon kişinin ‘en az bir kere evsiz kaldığını’ belirledi.

Dövüştürüp kaydediyorlar
Evsizlerin saldırıya uğradıklarını, aşağılandıklarını, maruz kaldıkları bu muamelenin görüntülendiğini, satıldığını veya internette yayımlandığını anlatan NCH müdürü Michael Stoops, evsizlerin genelde alkolik ve psikolojik olarak rahatsız veya parasız oldukları için buna razı olduklarını söylüyor. Stoops, saldırganların yüzde 95’nin erkek, yüzde 73’ünün 25 yaşın altında, yüzde 85’inin beyaz olduğunu, her sosyal sınıftan saldırgan bulunduğunu ve bu saldırıların ‘eğlenmek’ veya ‘heyecan’ için yapıldığını belirtiyor.
İnternette ‘bum fights’ (Evsiz kavgası) adı altında görüntüler yayımlanıyor. YouTube’da temmuzda yaklaşık 86 bin görüntü evsizlere karşı saldırı veya küçük düşürücü sahneler içeriyordu.
Eskiden evsiz olan 44 yaşındaki Andrew Davis, evsizlerin birkaç dolar, bira ya da uyuşturucu için birbiriyle dövüştürüldüklerini, onları dövüştürenlerinse eğlenerek kavga görüntülerini kaydedip internette yayımladıklarını anlatıyor.

Düzenlemeler geliyor
2001’den beri saldırıya uğrayan, aşağılanan veya dövüştürülen evsizleri gösteren 7 milyona yakın görüntü DVD’ye çekilip satılmış. ABD’nin başkenti Washington’da, sayısı 2 bin 859 olan evsizlerin üçte biriyse saldırı kurbanı...
Evsizlere yönelik saldırılarda görülen artış nedeniyle, Maryland ve Maine gibi eyaletler bu hareketleri artık ırkçı ve ayrımcı suçları cezalandıran yasalara dahil etti. Washington, California ve evsizlere en çok saldırının meydana geldiği Florida da aynı türden önlem almaya hazırlanıyor. (aa)