Körlüğe kök hücre tedavisi

Körlüğe kök hücre tedavisi
Körlüğe kök hücre tedavisi

Stargadt makuler disrofisi olarak bilinen göz hastalığı, çoğunlukla körlüğe yol açıyor.

ABD'de bir biyoteknoloji şirketi, körlüğe yol açan bir göz hastalığına ilk kez kök hücre tedavisi uygulayacak

İnsanlar üstünde deneye başlaması için onay verilen Advanced Cell Technology (İleri Hücre Teknolojisi) adlı şirket, genetik tedaviyi ‘Stargadt’ hastalığına yakalanmış 12 yetişkin hastada deneyecek.
Stargadt makuler disrofisi olarak bilinen bu göz hastalığı, hastaların çoğunluğunu kör bırakıyor. Sadece göz hastalıkları uzmanlarının değil, bütün tıp camiasının dikkati, bu 12 hastanın üstünde olacak. Zira insanlarda kök hücre deneyine sadece ikinci kez izin verilmiş durumda. Daha geçen ay omuriliğinden yaralanmış hastalara kök hücre tedavisi için izin verilmişti.
Şirket yöneticilerinden Dr. Bob Lanzer, “İnsan embriyonundan alınmış kök hücrelerden, göze ait özel bir hücreyi üretiyoruz. Stargadt hastalığında, gözdeki bu hücreler ölmeye başlıyor ve sonuçta bu körlüğe dek gidiyor. Biz kök hücrelerden, ölen hücrelerin yerine geçecek yeni ve sağlam hücreler üreterek, bunları hastanın gözüne nakledeceğiz. Bu sayede, hastalığı durdurmakla kalmayıp hastanın kaybettiği görme yetisini de bir miktar geri getirmeyi umuyoruz. Göz yapısı insana çok benzeyen sıçan türünde olumlu sonuçlar aldık” diyor. 

‘Etik olmayan tedavi sunmamak’
Embriyonlardan sağlanan kök hücreler yeni tedavilere imkan veriyor. Hayvanlı deneyler bir süredir devam ediyor. Ama embriyonların kullanılıyor oluşu, ciddi eleştirileri de beraberinde getiriyor. Hatta bu araştırmalara fon sağlanmasına karşı çıkanlar var.
Lanzer, “Tartışmalara rağmen insanlı deneyler devam edecek mi?” sorusuna şu yanıtı veriyor: “Kök hücre araştırmacıları nihayet kendilerini pratikte kanıtlayacak düzeye geldi. Biz körlüğe karşı geliştirdiğimiz tedavide, tek bir embriyon hücresinden yararlandık, o kadar. Embriyona hiçbir zarar vermeden, sadece bir hücresini alıp bundan yeni hücreler ürettik. Bir düşünün; altı yaşında görme yetisini kaybetmeye başlayan çocuklar var. Bu gibi hastaları kör olmaktan kurtaracak bir hücre laboratuvarda duruyorsa asıl etik olmayan, bu tedaviyi sunmamaktır.” ( bbc )


    ETİKETLER:

    BBC