Koro kalbe faydalıymış!

Koro kalbe faydalıymış!
Koro kalbe faydalıymış!
Koro şarkıcıları, yalnızca şarkıları harmonik bir biçimde söylemiyor. Yapılan araştırmalara göre şarkıcıların kalp atışları da bu esnada senkronize oluyor.

İsveç ’te yapılan araştırmalar koro üylelerinin şarkı esnasında kalp ritimlerini izledi. Verilere göre, üyeler yalnızca şarkılarını uyum içinde söylemekle kalmıyor, kalp ritimleri de aynı anda hızlanıp aynı anda yavaşlıyor. Bilim adamları, bunun nedeninin muhtemelen nefes alma ile ilgili olduğunu belirtti. Derin nefes alındığında kalp atışları hızlanırken, nefes verilirken kalp atışları yavaşlıyor.

Araştırmada 15 koro üyesini farklı şarkılar söylerken izleyen araştırmacılar, üyelerin daha karmaçık şarkılarda daha uyumlu ritimleri olduğunu belirledi.

Koro şarkısı söylerken kalp atışlarının yavaşlatılabildiğini söyleyen araştırmacılar, bu veriler doğrultusunda şarkı söyleme arasında bir ilişki kurulabileceğini belirtti. Şarkı söylemenin tıpkı yoga egzersizleri gibi sağlık için yararlı olabileceğini söyleyen Dr. Vickhoff, şarkı söylemenin kan basıncını düşürmek için etkili bir yöntem olduğunu da ekledi.


  ETİKETLER:

  İsveç

  ,

  yoga

  ,

  Bilim

  ,

  Kalp

  ,

  İlişki

  ,

  yöntem