Korsanlardan yeni atak geldi

Önceki gün Hotmail hesabı olanları korkutan hacker'lar şimdi de Yahoo ve Google mail'leri hedefledi. Yetkililere göre sorunu aşmak için en temel güvenlik önlemleri yeterli...

SAN FRANCISCO - İnternet devi Microsoft’un elektronik posta sistemi Hotmail’deki binlerce hesabın şifresini ele geçiren bilgisayar korsanları, şimdi de Yahoo ve Google’ın e-posta hesaplarını hedef aldı. Google bir açıklama yayımlayarak, “Bilgisayar korsanlarının elektronik posta adreslerini ele geçirmek için phishing yöntemiyle saldırılar düzenlediklerine dair uyarı aldık” dedi.
Az sayıda hesabın bilgisayar korsanları tarafından ele geçirildiğini belirten Google yetkilileri, bu hesapların şifrelerinin yenilenerek sahiplerine verildiğini kaydetti.
Yahoo’nun açıklamasında da, az sayıda hesabın şifresinin korsanları tarafından ele geçirildiği ifade edildi ve phishing tarzı yöntemlerin sektör için büyük sorun olduğu vurgulandı.

Yemlenen yemlenene...
‘Password’ (şifre) ve ‘fishing’ (balık avlamak) sözcüklerinin birleşiminden oluşan ‘phishing’ (yemleme) yöntemini kullanan korsanlar, kullanıcılara sahte e-postalar göndererek, onları kendi hazırladıkları sitelere çekmeye çalışıyor. Bu siteleri ulaşmak istedikleri kuruluşun resmi sitesi sanan kullanıcıların siteye giriş yapmayı denemeleri halinde, kullanıcı isimleri ve şifreleri bilgisayar korsanlarının eline geçiyor.
Microsoft, Google ve Yahoo yetkilileri, bu sorunu aşmak için en temel güvenlik önlemlerinin uygulanmasının yeterli olduğunu belirterek, şüpheli linklere tıklanmaması ve antivirüs programları kullanılmasını öneriyor. Microsoft, önceki gün bilgisayar korsanlarının elektronik mesajlaşma sistemi Hotmail’de binlerce hesabın şifresini ele geçirmelerinden dolayı, bu hesaplara erişimi kapattığını açıklamıştı. (aa)