'Korumak için yaptım, gammazlamadım!'

'Korumak için yaptım, gammazlamadım!'
'Korumak için yaptım, gammazlamadım!'
Antalya Devlet Senfoni Orkestrası (ADSO) Şefi Orhan Şallıel, bugün basında yer alan yönetimindeki iki sanatçıyı Gezi eylemlerinde 'Gezi Parkı Filarmoni Orkestrası'na katıldıkları için Orkestra Müdürlüğü'ne şikâyet ettiği yönündeki haberler hakkında konuştu.

Antalya Devlet Senfoni Orkestrası (ADSO) Şefi Orhan Şallıel, bugün basında yer alan yönetimindeki iki sanatçıyı Gezi eylemlerinde ‘Gezi Parkı Filarmoni Orkestrası’na katıldıkları için Orkestra Müdürlüğü’ne şikâyet ettiği yönündeki haberler hakkında konuştu. Sözkonusu iki sanatçıyı ‘Gezi Parkı Filarmoni Orkestrası’na katılmalarına yönelik gammazlamak gibi kötü bir niyeti olmadığını, korumak amacıyla atılmış bir adım olduğunu söyleyen Şallıel, DHA’dan Mehmet Çınar’a konuştu:

“Herhangi bir zarar görme meselesinde idareci olarak kendi bilgi ve tecrübemle adımlar atarak hem kurumu korumak hem de kişileri korumak adına birçok şey yaptım. Aslında bu olay da bunun gibi bir şeydi. Çünkü Gezi olayları döneminde Türkiye olağanüstü süreçten geçti. Devlet memuru olanlar, baroya kayıtlı avukatlar için bile soruşturma açılacağı, doktorlar için soruşturma açılacağı dedikoduları vardı. Ben de Gezi Filarmoni’de çalan iki arkadaşımızı biliyordum. Dedim ki, ‘Bakın böyle böyle soruşturma açılma meselesi olabilir, bu konuda bir şey olursa biz nasıl bir yol izleriz.’ ‘Bizim onayımız var’ dediler. ‘Onayınız varsa biz bunu genel müdürlüğe onayı var mıdır yok mudur diye teyit edelim ve onayınız olduğu için biz bu şeyi kapatmış olalım’ diye yaptığım bir şeydi. Fakat genel müdürlükten yönetim kuruluna soruşturma açılması istendi. Disiplin amiri de ben olduğumdan soruşturmayı ben açtım. Ama yönetim kurulu karar verecekti. Yani top bize atılmıştı. Ben de zaten soruşturmayı sonuçlandırmadım.


İki sanatçının Gezi Filarmoni’de çaldıkları gerekçesiyle savcılığa ifade verdikleri yönündeki söylemlerin de doğru olmadığını belirten Şallıel, “Arkadaşların ‘ifade vermeye gittik’ dedikleri şey tamamıyla alakasız, Gezi’yle alakalı bir konu için soruşturmaya gitmediler. Şu an Gezi’yle ilgili herhangi bir işlem hiç yapılmadı, çünkü bizim yönetim kurulunun yetkisinde kaldı bu , benim o adımımla” dedi.

Orkestra şefi Gezi eylemine giden sanatçıları ihbar etmiş


O arkadaşlara Gezi’yle ilgili soruşturma açma yetkisinin kendilerine verildiğini aktaran Şallıel, “Biz de işlemi sonuçlandırmadık. 3 ay geçti, soruşturmanın zamanı da geçti. Yani benim gammazlamak gibi kötü bir niyetim yoktu. Soruşturma yetkisi verilince zaten sonuçlandırmadık, Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü de sonucunu sormadı. Bu iş aslında bitmişti. Tekrar açıldı bakalım neler olacak” diye konuştu.

Olayın gündeme gelmesi üzerine Twitter gibi sosyal medyada birçok tepki gösterilen Orhan Şallıel, “Sanat kurumlarının kesinlikle politize olmaması gerekiyor. Bir müzik adamı olarak her defasında her kesime eşit davranmamız lazım. Biz çünkü sanatçıyız ve bir de kamu görevi yürütüyoruz. Hep bunun arkasında attığım adımlardır. Hiç kimse bir zarar görmedi bu konuda, inşallah böyle devam eder. Çok hedef alındım, haksız yere hedef alınıyorum. İnşallah bu konuşmamı herkes anlar. Aslında pozitif bir şey, korumak adına yaptığım bir şeydi. Herkes ‘şikayet ettin sen diyor’ ama ceza verme yetkisi yönetim kurulunda ve işlem yapmadık. Ben niye hedef alındım biraz üzülüyorum” diye konuştu.