Kosta Rika Devlet Başkanı'na da domuz gribi duası gerek!

Kosta Rika Devlet Başkanı'na da domuz gribi duası gerek!
Kosta Rika Devlet Başkanı'na da domuz gribi duası gerek!

Oscar Arias domuz gribi oldu. Hahamlar İsrail?i korumak için uçakla dua turuna çıktı. FOTOĞRAF: REUTERS

SAN JOSE/TEL AVİV - Kosta Rika Devlet Başkanı Oscar Arias domuz gribi oldu. Hükümet yetkilileri, domuz gribine yol açan H1N1 virüsünün bulaştığı Arias’ın  evinde karantina altında tutulduğunu ve ilaçla tedavi edilmeye çalışıldığını söyledi. Açıklamada, virüsün astım rahatsızlığı da bulunan Arias için daha riskli olduğu, ancak kendisini iyi hissettiği ve çalışmalarını kaldığı yerden sürdürmeyi beklediği kaydedildi. Nobel Barış Ödülü sahibi olan 68 yaşındaki Arias’ın ismi, son olarak Honduras’taki siyasi krizin çözülmesi amacıyla arabuluculuk girişimlerinde bulunmasıyla gündeme gelmişti.
İsrail’de de onlarca haham ve Kabbalist, ülkeleri üstünde uçakla turlayarak domuz gribine karşı İsrail halkının korunması için dua etti. 50 kadar din adamı İsrail üstünde turlarken yedi kez şofar (Özellikle dini günlerde üflenen, kıvrımlı koç ya da keçi boynuzlarına verilen ad) üfledi ve hastalığın yayılmasına karşı dualar okudu.
Uçaktaki din adamlarından haham Yitzhak Batzri, “Uçuşun amacının salgının yayılmasını önlemek ve böylece insanların bu hastalıktan ölümlerinin önüne geçmek” olduğunu söyledi. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, dünya genelinde domuz gribinden ölenlerin sayısı 1462’ye, vaka sayısı da 170 ülkede 177 bin 457’ye yükseldi. (aa)