Kötü beslenme sigaradan beter

Araştırmalar, kötü beslenmenin kansere yakalanma riskini sigaradan bile daha fazla artırdığını ortaya koydu. Hekimler, bazı diyetlerin insan sağlığını kötü etkilediğini de belirtiyor.

BURSA - Uludağ Üniversitesi (UÜ) Tıp Fakültesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Lütfi Özkan, kanser oluşumunda yanlış beslenmenin sigaradan bile daha etkili olduğunu söyledi. 43 bin 24 kanserli hastanın veri analizleri üzerinde yapılan araştırmanın sonuçlarını aktaran Özkan şu bilgileri verdi: "Diyet adı altında yapılan bilinçsiz beslenme, yüzde 35 oranla kanser nedenleri arasında ilk sırada. Onu sigara (yüzde 30), çevre kirliliği (yüzde 4), alkol (yüzde 3), hava kirliliği (yüzde 2) ve yiyeceklerdeki katı maddeler (yüzde 1) izliyor. Sağlıklı diyetle kalınbağırsak ve mide kanseri tedavisinde yüzde 20, prostat kanserlerinin tedavisinde ise yüzde 10 oranında olumlu sonuç alındı."
Kanser riskinin ideal kilonun yüzde 40'ından fazla olan kadınlarda yüzde 55, erkeklerde yüzde 33 oranında arttığını hatırlatan Özkan, "Sebze ve meyvelerdeki vitamin ve lif kanser riskini azaltmaktadır. Tahıllar, bakliyat, sebze ve meyveler yüksek fiber içerir" dedi.