'Kötü Çocuk' pembe aşk masallarına tepki olarak çıktı

'Kötü Çocuk' pembe aşk masallarına tepki olarak çıktı
'Kötü Çocuk' pembe aşk masallarına tepki olarak çıktı

FOTOĞRAFLAR: MUHSİN AKGÜN

Genç kızların son idolü 'Kötü Çocuk' kitap olarak raflara yerleşti. İlk baskısı bir hafta içinde tükenen, anında çok satanların zirvesine yerleşen kitabın yazarı Kocaeli'nde sakin bir hayat süren, 21 yaşındaki Büşra Küçük... İşlerin bu kadar çığırından çıkmasına o da şaşırmış...
Haber: ASLI BARIŞ / Arşivi

Büşra Küçük, 21 yaşında Sakaryalı bir öğrenci. Bundan üç yıl önce Kanadalı bir öykü paylaşım sitesine girdi. Hikâyesi 'Kötü Çocuk'u yükledi. Seri, 78 milyon tarafından okundu. Kapağına koyduğu Brezilyalı model Vini genç kızların en büyük idollerinden biri haline geldi. Öyle ki bir jean markası modeli yüzü yaptı. Büşra’nın ‘Kötü Çocuk’u şimdi kitap olarak da piyasada, ilk haftada ‘çok satanlar’ın zirvesine yerleşti bile. İlk baskısı 50 bin adet olan kitap ilk hafta içinde ikinci baskıya geçti. Sosyal medya ‘Kötü Çocuk’ hayranı genç kızlarla dolu. Kitabı kapan, fotoğrafını çekip “Sonunda!” gibi ifadelerle Twitter ve Instagram hesaplarından paylaşıyor. Gençliğin yeni fenomeniyle tanışın: İşte kendi halindeki Büşra'nın sıradışı hikâyesi... 

Önce biraz sizden bahsedelim. Bu fenomen nasıl bir ortamda yetişti?
21 yaşıma girdim. Kocaeli'nde doğup büyüdüm. Depremden sonra deniz seviyesinde bir yerde yaşamaktansa tepelerde yaşamayı tercih ettik. Kocaeli Üniversitesi'nde siyaset bilimi ve kamu yönetimi okuyorum. Şu an yaşadığım yer gittiğim üniversiteye yakın. Sakin bir yer, bizim için çok iyi oluyor çünkü sakin bir aileyiz. Babam emekli oldu ve emekliliğin her evresini ailecek geçirdik. Balıklarımız ve iki köpeğimiz var. Bunlar hep babam emekli olduktan sonra oldu. Annem çalışmıyor, ağabeyimin kendi işi var. Diğer iki kız kardeşimden biri ortaokulda, diğeri üniversite sınavına hazırlanıyor.

           FOTOĞRAF: MUHSİN AKGÜN

'Kötü Çocuk' serisi Kanadalı bir paylaşım sitesi olan Wattpad'de patladı. Aslında o kadar da bilinen bir site değil... Siz böyle bir ilgi bekliyor muydunuz?
Hayır. Wattpad'le iki buçuk üç yıl önce telefonuma yükleyip sonradan sildiğim onlarca ebook uygulamasını denerken tanıştım. İçlerinden silmediğim tek uygulamaydı. Çok fazla Türk yoktu. Kimlerin olduğunu bileceğin kadar az üye vardı. Genelde basılı kitapları telefondan okumak için kullanıyorlardı. Yani benim yazdığım bir şeyi canları sıkılıp okusalar bile düşüncelerini belirteceklerini sanmıyordum.

İnternet fenomeni olduğunuzu ne zaman fark ettiniz?
Birileri bana “Sen benim idolümsün” dediğinde ilk başlarda bunu fazla garipsiyordum. Ama sonra gerçek idollerini bulana kadar seçtikleri örnek kişi olduğumu düşündüğümde bir şeyleri idrak etme sürem başladı. Beni takip eden insanlarla iletişim kurmayı çok seviyorum. Çok iyi kalpli, tatlı ve heyecanlılar. Birkaç ay önce bir marka 'Kötü Çocuk'un ana karakteri Meriç'i temsil eden model Vini Uehara’yı Türkiye'ye getirmişti. O etkinlikte tek bir ağızdan adımı söyleyip alkış tutan insanlar vardı. Şoke olmuştum. O an benim sadece kendi köşesinde kalmak isteyen o kız olarak kalmadığımı fark ettim. Yaptığım her şeyi benden iyi takip eden birilerinin olması benim için hâlâ garip ama olan biten şeyleri ben kontrol edemiyorum.

O etkinlikte ben de vardım. Yüzlerce kız hikâyenin kapağında gördükleri  Vini'yi  romanınızın kahramanı Meriç'le özdeşleştirmişler, çığlık çığlığa 'Aşkımmmm' diye bağırıyorlardı. Model de siz de şaşkındınız...
Evet, ikimiz için de sıradışı bir gündü. Yani sanal alemde çok popüler olduğumuzu biliyorduk ama ilk defa bunun geçekliğini de görmüş olduk. Vini gerçekten çok iyi bir insan. Onu ilk gördüğümde tedirgindim. Nasıl biri olduğunu bilmiyordum ama çok sıcakkanlıydı ve tedirginliğimi çabucak üstümden attım. Birlikte ‘Kötü Çocuk’ için güzel şeylerin devam etmesini istiyoruz. Film gibi. Onu öyle izlemek sanırım beni de diğer tüm okuyucular gibi ‘Kötü Çocuk’ fangirl yapabilir. Harika bir kişiliği var. Onun gibi iyi ve düşünceli birini tanıdığım için çok mutluyum. Sırlarımızı paylaştığımız bir dostluğumuz var ve tüm bunlar çok değerli benim için.

'Kötü Çocuk' serisinin ilham kaynağın Brezilyalı model Vini mi?
Biraz. Ama daha ziyade bir tepki belki de. Kendimi bildim bileli ilk başlarda kötü adam olup sonra bir kızı tanıyınca aniden pembe bulutlar üstünde yaşamaya başlayan karakterler beni hayal kırıklığına uğrattı. Kötü adamları kavga eden, insanları umursamayan ve ilelebet böyle olacakmış gibi yazıp sonra bir kızla birlikte iyilik prensine dönüştürmelerine gerçekten bir süre sonra katlanamıyordum. Kötü bir erkek karakter âşık olur ve puf! Her şey değişir. Benim ilham kaynağım bu tepki, itiraz, biraz müzik ve biraz da Vini. Meriç Tuna gibi bir karakteri zaten yazmak istiyordum ama başlamak için bir şey bekliyordum sanki. Vini'yi gördüğümde bende bir karakter yazma isteği yaratıyordu. Siyah saçlı, kahverengi gözlü, oldukça masum bir yüzü var ama çok garip ve çekici bir havası da var. Yazmak istediğim karakteri ona bakınca görüyordum. Vini'yi gördüğümde zihnimde bir karakter oluşuyordu. Saçının renginden bakışlarına kadar... İnsanların o renkli göz, keskin yüz hatları tanımına pek uymayan bir erkek. Çoğu insan dışarıda bunun gibi çok var diyordu bana. Siyah saçlı ve kahverengi gözlü olmasından kaynaklanıyor sanırım ama Vini'nin farklı bir enerjisi var. Bunu hissettim galiba. Pek neden bulamıyorum çünkü neden aramadım ona baktığımda kafamda bir karakter oluştu. Bunu biliyorum.

Hayranlarından nasıl tepkiler alıyorsunuz, en çılgın olanları neler?
Başlı başına hepsi çılgın aslında. Benim sakinliğim onları biraz dinginleştiriyor galiba. Bir çemberin içinde birbirine sarılmış bir kalabalık gibiler. Sıcacık ve sevecenler. ‘Kötü Çocuk'u, beni ve birbirilerini o kadar sahipleniyorlar ki... Birine cevap verdiğimde ya da benden herhangi bir etkileşim aldığında sevindiklerini görüyorum. Benim için yazılmış bir günlük, hazırlanmış hediyeler var ya da beni görünce heyecanlanan ya da elleri titreyenler... Bilemiyorum. Bunlar benim için çok fazla.