Kötü şeyler insana iyi geliyor!

Stres hafızayı güçlendiriyor, yüksek sesli müzik mutlu ediyor, gazlı içecekler bunamayı önlüyor... Kötü ya da ayıp bilinen davranış biçimlerinin insan sağlığına iyi geldiğini uzmanlar söylüyor!

LONDRA - Sinirlenmek tansiyona iyi geliyor, küfretmek acıyı hafifletiyor, tembellik ömrü uzatıyor. Good Health adlı dergide yayımlanan haber, yeni araştırmalar ışığında ‘kötü namlı’ davranış biçimlerinin faydalarını gösteriyor.
Sinirlenmek: Tansiyonu ve stres hormonu olarak bilinen kortizolü düzenliyor. ABD’deki Pittsburg Carnegie Mellon Üniversitesi’nden bilim insanları, sinirlenmenin ve yüksek stres altında bulunmanın böylece iyi hissetmeyi ve pozitif düşünmeyi sağladığını ortaya çıkardı.
Bilgisayar oyunları: Metabolizmayı hızlandırıyor. Obezitenin nedenlerinden biri olarak görülse de ABD, Miami Üniversitesi’nden bir grup araştırmacının 21 erkek çocukla yaptığı deneye göre oyunlar fit kalıp kilo vermemize yardımcı olabilir. Deneyde oyun sırasında çocukların kalp atışları hızlandı, daha çok enerji harcamaya, daha hızlı nefes alıp vermeye başladılar.
Küfretmek: Acıyı azaltıyor. Keele Üniversitesi’nden Dr. Richard Stephens, küfreden kişilerin acılarını hafiflettiğini ortaya koydu.
Tembellik etmek: Ömrü uzatıyor. Prof. Peter Axt’a göre erken kalkan ve gün boyu meşgul olan insanlar mezara da erken girecek... Axt’a göre ‘tembellik’ uzun bir ömrün anahtar kelimesi. Axt, vaktin yarısının boşa geçirmeyi, gün ortasında spor yapmaktansa biraz şekerlemeyi tavsiye ediyor.
Dağınık yataklar: Astıma iyi geliyor. Anneler buna kızabilir ama Kingston Üniversitesi’nden araştırmacılara göre astımın sebeplerinden olan ev tozları dağınık bırakılmış yataklarda yaşayamıyor.
Ev işlerinden kaçınmak: Alerjileri önlüyor. Bristol ve Brunel üniversitelerinin çalışmasına göre çok fazla temizlik malzemesi kullanan kadınların çocuklarında astım gelişme ihtimali daha yüksek.
Yüksek sesle müzik dinlemek: Beyni uyarıyor. Yani rock festivallerinde kafa sallamak ya da sadece evdeki hoparlörlerin sesini yükseltmek bile, beyin gücü için iyi olabilir. Manchester Üniversitesi’nden araştırmacılara göre yüksek sesle müzik dinleyenler iç kulağı uyarıyor. Bu da beyne memnuniyet vererek, müzik dinlerken ve daha sonrasında da iyi hissetmemizi sağlıyor. (The Daily Mail)