Koynumdaki yılan

Danny'nin, üvey babası Rick hakkında söyledikleri doğru mu? Frank ailesini Rick tehdidinden koruyabilecek mi?

Danny'nin, üvey babası Rick hakkında söyledikleri doğru mu? Frank ailesini Rick tehdidinden koruyabilecek mi? Bu sorular, Domestic Disturbance / Yakın Tehdit'in gerilim unsurunu oluşturuyor. Mesele bu yani. Ancak, henüz gerilmemiş olabileceğiniz riskine karşı, söz konusu kişilerin kim olduğunu da belirterek görevimizi tamamlamaktan yanayız. Danny (Matthew O'Leary), boşanmış bir anne - babanın, sürekli yalan söyleyerek dikkat çekmeye çalışan çocuğu. Annesi Susan (Teri Polo), yeni bir evliliğin eşiğinde. Damat Rick (Vince Vaughn), kasabanın yenilerinden ve parası pulu var. Bunların dışında Rick bizim için bir muamma. Fakat kötü niyetler beslediğini, beklenmedik anlarda tedirgin edici bakışlarla orada burada belirivermesinden kestirmek mümkün. Danny'nin, tekne yapımıyla uğraşan babası Frank (John Travolta) ise, ister istemez, Susan'ın kurduğu yeni aile düzeninin seyircisi konumunda. Boşanmanın acısını içine gömerek, becerebildiği kadarıyla hoşgörü ve anlayış sergilemeye çalışıyor. Hatta onları tekne gezintisine bile çıkarıyor. Rick'in bir tehdit oluşturabileceğine dair kuşkular, düğüne gelen bir arkadaşıyla, Ray'le (Steve Buscemi)
birlikte meydana çıkıyor. Amerikalı eleştirmenlerin çoğu, filmdeki gizem faktörüne pek puan vermeyip çatır çatır her şeyi yazmış olsa da, bizim açığa vurmaktan kaçınmayı tercih ettiğimiz sebeplerden dolayı, Ray, Rick'in ne mal olduğunu ortaya çıkaracak gelişmelerin mimarı oluyor. Sonuçta Danny üvey babası hakkında öyle iddialarda bulunuyor ki, Frank ailesini korumak için kolları sıvıyor.
Harold Becker'ın yönettiği Yakın Tehdit, ABD'de kendisinden çok, çekim sürecinde sevgili Steve Buscemi'nin film seti civarında bıçaklanışıyla gündeme gelmişti. Vizyona girdiğinde de, orta ve ortanın altında seyreden tepkiler aldı. Olumsuz faturaların çoğu da, senaryonun hesabına yazıldı.