Koza'ya 'dört büyük'lü tarihi açılış

Koza'ya 'dört büyük'lü tarihi açılış
Koza'ya 'dört büyük'lü tarihi açılış
Altın Koza Film Festivali'nin açılış törenine sinemamızın 'Dört Yapraklı Yoncası' olarak anılan Türkân Şoray, Hülya Koçyiğit, Fatma Girik ve Filiz Akın damgasını vuracak.

Adana Büyükşehir Belediyesi’nce bu yıl 20’ncisi düzenlenecek Altın Koza Film Festivali, 16 Eylül Pazartesi tarihi bir açılışa sahne olacak. Adana Büyükşehir Belediye Başkan vekili Zihni Aldırmaz, ‘Dört Yapraklı Yonca’ olarak anılan Türkiye sinemasının dört büyük kadın oyuncusu Türkân Şoray, Hülya Koçyiğit, Fatma Girik ve Filiz Akın’ın festivalin açılışı vesilesiyle Adana’da olacağını duyurdu.
2014 yılında Türkiye sinemasının, 100. yılının kutlanacağına dikkat çeken Zihni Aldırmaz, Şoray, Girik, Koçyiğit ve Akın’ın sinema tarihimizdeki en önemli kilometre taşları olduklarını ifade ederek; “Bu dört sanatçımız, sadece belli karakterlere hayat veren profesyoneller değil. Büründükleri her rol, sanki gerçek bir karaktermiş gibi bizimle birlikte, bizim içimizde yaşamaya devam ediyor. Onlar sadece sinemamıza değil, yaşamlarımıza da damgasını vurdu” şeklinde konuştu.
Sinemamızın dört büyük kadın oyuncusu Fatma Girik, Türkân Şoray, Filiz Akın ve Hülya Koçyiğit ilk kez 2001 yılında Ankara ’da Uçan Süpürge Kadın Festivali’nin açılış gecesinde aynı sahnede bir araya gelmişti. Filiz Akın, o geceyle ilgili duygularını 6 Şubat 2005 tarihli Sabah gazetesindeki köşesinde “Oradakileri selamlamak üzere el ele tutuşup sahnenin önüne doğru yürürken herkes aynı anda ayağa fırlayıp bizi alkışlamaya başladı. Çok güzel bir duygu patlaması yaşadık seyircilerle” sözleriyle aktarmıştı.
Altın Koza’nın açılışı 16 Eylül Pazartesi akşamı saat 20.30’da Merkez Park Amfi Tiyatro’da gerçekleştirilecek. Açılışta, Göksel de eski Türk filmleri müziklerinden seçtiği repertuvarla sahne alacak. Festival 22 Eylül’e kadar devam edecek.