Kral, at arabasıyla uğurlanacak

Kral, at arabasıyla uğurlanacak
Kral, at arabasıyla uğurlanacak

Rus hayranları Jackson?ı ABD?nin Moskova büyükelçiliğinin önünde anıyor. Bir Rus anne de çocuğuna ?Michael Evgeniyeviç Şalenko Jackson? adını verdi. FOTOĞRAF: NİHAT DAĞDELEN / AA

Michael Jackson'ın cenazesi bugün dev çiftliği Neverland'e götürülecek. 1 milyon kişinin katılacağı düşünülen törenin ardından Jackson'ın nereye defnedileceğiyse belirtilmedi

LOS ANGELES - 25 Haziran’da, yeniden sahnelere dönmesine çok az bir zaman kala aniden yaşama veda eden pop müziğinin kralı Michael Jackson’ın cenaze töreni konusundaki bilgiler yavaş yavaş netlik kazanmaya başladı. Jackson’ın cenazesi, 2 Temmuz Perşembe, Los Angeles’ın kuzeybatısındaki, Jackson’ın masal kahramanı Peter Pan’in adası Neverland’den esinlenerek kurduğu dev çiftliğe götürülecek. Jackson’ın beyaz bir at arabasıyla taşınıp bahçeye gömüleceği söylenirken, 30 kadar aracın da konvoy oluşturarak cenazeye eşlik edileceği belirtiliyor.
Ailenin cenaze törenini bölge polisi ve yetkililerle karşılıklı konuşarak düzenlediği söylenirken; polisin çok kalabalık olacağı düşünülen töreni ve konvoyun meydana getireceği trafik sorunlarını düşünerek büyük düzenlemelere gittiği belirtildi. Pazar günü de aile arasında özel bir tören planlandığı öğrenildi. Bunun dışında CNN ve ünlülerin haberlerinin yer aldığı web sitesi tmz.com, Jackson ailesinin Neverland’daki evi cuma günü halkın ziyaretine ayırmayı planladığını duyurarak, Jackson’ın, Neverland’e gömülüp gömülmeyeceğinin henüz bilinmediği bildirdi. 

Çocuklar annesine ve Ross’a emanet
Bazı hayranları yıldızın Neverland’a gömülmesi gerektiğini ve Elvis Presley’in Graceland’ına benzer şekilde pop kralının çiftliğinin de bir ‘Graceland’a dönüştürülmesi gerektiğine inanıyor. Ailenin de gelecekte evi ‘Graceland’ gibi Jackson’ın her zaman hatırlanması için bir anıt evine dönüştürmeyi düşündükleri iddia ediliyor. Cenazenin yakılacağına dair iddialar ise baba Joe Jackson tarafından yalanladı.
Daha önce Elvis Presley ve Prenses Diana gibi cenazeleri umulmadık derecede kalabalık olan ünlü isimlerin ölümlerinden sonra, Jackson’ın cenaze törenine bir milyondan fazla insanın gelmesi bekleniyor. Öte yandan Jackson’ın dün mahkemede açılan 2002 tarihli vasiyetinde; malvarlığını Michael Jackson Aile Vakfı’na bıraktığı görüldü. Vakıf hakkında başka bilgiyse verilmedi. Pop ikonu vasiyetinde, kendisi öldüğünde çocuklarının yaşının küçük olması durumunda; çocuklarının sorumluluğunu hayattaysa, annesi Katherine Jackson’a, annesinin istememesi ya da koruyuculuk görevini üstlenememesi durumundaysa, çocukları Amerikalı şarkıcı Diana Ross’un koruyuculuğuna bıraktığını yazmış. Jackson ayrıca, “Eski eşim Deborah Jean Rowe Jackson’ı kendi isteğimle vasiyetimin dışında  tutuyorum” diye yazmış.

‘Sakinleştirici için yalvarıyordu’
Bu arada, Jackson’ın evinde çok güçlü bir sakinleştirici bulunduğu bildirildi. İnternet sitesi tmz.com’un haberine göre, şarkıcının evinde anestezistlerin ameliyatlarda kullandığı ‘propofol’ adlı çok güçlü bir sakinleştirici bulundu. İnternet sitesinin görüş aldığı kaynaklardan biri, “Bu tür ilaçlar evde kullanılmaz” dedi ve ilacın en önemli yan etkisinin, ağrı kesicilerle alınırsa kalbin durmasına yol açması olduğunu belirtti ve “İlaç öyle güçlüdür ki tek başına alındığında bile kalbi durdurabilir” diye ekledi. 
Michael Jackson’a bakan hemşire Cherilyn Lee ise CNN’e salı günü Jackson’ın ölmeden önceki son aylarında, kendisine sakinleştirici hap vermesi için yalvardığını, söyledi. Lee, ocak ve mart ayları arasındaki üç aylık dilimde, Jackson’nın isteğini kabul etmediğini belirterek, Jackson’nın ölmeden dört gün önce bir elemanı aracılığıyla kendisinden bir ilaç talebinde bulunduğunu da söyledi. Hemşire Lee, Jackson’ın kendisine “Sadece biraz uyumak istiyorum. Beni anlamıyorsun” dediğini vurguladı. (Yaşam Servisi)