Kraliçe 2. Elizabeth'ten tahtta kalma rekoru

Kraliçe 2. Elizabeth'ten tahtta kalma rekoru
Kraliçe 2. Elizabeth'ten tahtta kalma rekoru
İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth bugün, büyük büyük anneannesi Kraliçe Victoria'dan sonra en uzun süre tahtta kalan hükümran olacak

RADİKAL - Kraliçe 2. Elizabeth 63 yıl yedi ay, Türkiye saatiyle bu akşam 19:30 itibariyle 22,226 gün 16 saat 30 dakika hüküm sürmüş olacak. İngiltere başbakanı David Cameron Parlamento'daki töreni yönetecek, ayrıca Londra'daki Thames nehri üzerinde resmi geçit yapılacak. 89 yaşındaki kraliçe günü İskoçya'da resmi görevlerini yerine getirerek geçirecek.
BBC'nin haberine göre kraliçenin tam olarak ne zaman en çok hüküm süren kraliyet ailesi üyesi olacağı belirsiz çünkü babası Kral 6.George 6 Şubat 1952'te sabah saatlerinde ölmüştü. Thames Nehri'ndeki törende tarihi tekneler, yatlar ve yolcu gemilerinden oluşan bir konvoy yer alacak.

12 BAŞBAKAN GÖRDÜ
Başbakan Cameron Twitter mesajında "63 yıldır kraliçe sürekli değişen dünyada bir istikrar kayası oldu. Kraliçe'nin sıradışı sicilini ve ülkemize hizmet ederken gösterdiği zerafet ve gururu kutlamak çok doğru" dedi.
Kraliçe Victoria 18 yaşında tahta çıkmış ve 63 yıl 7 ay ve 2 gün boyunca hüküm sürmüştü ve 10 başbakanla çalışmıştı. Kraliçe 2. Elizabeth ise 12 başbakan gördü.
Bu başbakanlardan John Major, kraliçenin çok pasif bir devlet başkanı olduğu iddialarını reddetti. Major "Kraliyet ailesi siyasete karışsaydı bu kadar sevilmezlerdi. Onlar siyasetin ötesinde ve üzerinde. Hiçbir başbakan kraliçeyle toplantılarında ne konuştuklarını anlatmaz. Dolayısıyla pasif olduğunu nereden biliyorlar? Nasıl bilebilirler ki?" dedi.
Kraliyet Karşıtı Republic (Cumhuriyet) grubuysa kraliçenin uzun süre tahtta kalmasının kutlanacak bir şey olmadığın ve reform gerekliliğini ortaya koyduğunu söyledi. Kraliçe Britanya tahtının sahibi olmasının yanı sıra İngiliz Uluslar Topluluğu'ndaki 15 ülkenin sembolik devlet başkanı. (BBC)