Kraliçe Nefertiti'nin kayıp mezarı bulundu mu?

Kraliçe Nefertiti'nin kayıp mezarı bulundu mu?
Kraliçe Nefertiti'nin kayıp mezarı bulundu mu?
ABD'deki Arizona Üniversitesi'nden İngiliz arkeolog Dr. Nicholas Reeves, güzelliğiyle ünlü Mısır Kraliçesi Nefertiti'nin kayıp mezarını bulduğunu iddia etti.

RADİKAL - Dr. Reeves, çocuk firavun Tutankamun’un Mısır ’ın Krallar Vadisi’ndeki görkemli mezarının yüksek çözünürlüklü fotoğraflarını incelerken 2 gizlenmiş kapı keşfetti. Bu kapılardan birinin bir depo odası diğerinin ise annesi kayıp Kraliçe Nefertiti’nin mezar odası olduğunu düşündüğünü açıkladı. Dr. Reeves, Nefertiti’nin gizli mezar odasının “Şimdiye dek Tutankamun’un mezarında bulunan her şeyden çok daha görkemli hazineler içeriyor olabileceğini” söyledi.

Nefertiti kimdir?

MÖ 1379-62 yılları arasında yaşayan Nefertiti Mısır`ın en güçlü kadınlarından biriydi. Kocası Mısır Firavunu Akhenaton'la aynı düzeyde bulunuyordu. Nefertiti'nin firavunkocası Akhenaton’la aynı yetkilere sahipti. Mısır'da alışkın olunmayan bu uygulama karşısında halk ve din adamları memnun değildi. Fakat Akhenaton’un bir salgın hastalıktan ani ölümü ve Nefertiti’nin de Akhenaton’dan kısa bir süre ölmesiyle hükümdarlıkları uzun sürmedi. Başına sert bir cisimle vurularak öldürüldüğü düşünülen Nefertiti’nin mezarının yeri bugüne kadar tespit edilememişti. (Hürriyet)

 


  ETİKETLER:

  Hürriyet

  ,

  Mısır

  ,

  Kayıp

  ,

  Çocuk

  ,

  Kapı