Kraliçe'nin 'Nazi selamı' ortalığı karıştırdı

Kraliçe'nin 'Nazi selamı' ortalığı karıştırdı
Kraliçe'nin 'Nazi selamı' ortalığı karıştırdı
Kraliçe 2. Elizabeth'in 1933 yılında küçük bir çocukken, "Nazi selamı" verdiği görüntüler ortaya çıktı...

The Sun gazetesine manşet olan fotoğraflarda, İngiltere Kraliçesi İkinci Elizabeth yedi yaşında, Nazi selamı verirken görülüyor. Görüntülerin Sun'da yayımlanması Buckingham Sarayı’nda tepkiyle karşılandı. 17 saniyelik siyah-beyaz görüntü İkinci Dünya Savaşı’nın başlamasından altı yıl önce çekilmiş. Görüntüde kraliyet ailesinin üyeleri, ülkenin kuzeyinde bulunan Balmoral’daki konutlarının bahçesinde görülüyor. Kraliçenin yanı sıra kız kardeşi Margaret, annesi ve amcasının göründüğü çekimde, İngiltere Kraliçesi İkinci Elizabeth’in annesi, sağ kolunu 'Nazi selamı' vermek üzere kaldırırken, Kraliçe de annesini taklit ederek elini kaldırıyor. Ayrıca, Kraliçe’nin amcası Edward’ın da kolunu kaldırdığı görülüyor.


Buckingham Sarayı Hitler’in Almanya’da yükselişte olduğu 1933 yılında çekildiği tahmin edilen görüntüyle ilgili yaptığı açıklamada, 80 yıl önce çekilen görüntülerin istismar edildiğini ve yayınlanmasının büyük hayal kırıklığı yarattığını ifade etti. Saray’ın görüntülerin nasıl ortaya çıktığını araştırdığı belirtiliyor.
Sun gazetesi manşetten vererek yayınladığı görüntülerle ilgili, “Bu görseller 82 yıl gizli kalmıştır. Bu görüntüleri bugün yayınlıyoruz ancak bunun kraliçeye ve vefat eden annesi ile kız kardeşine kötü bir yansıması olacağını düşünmüyoruz. Bu görüntü, 8. Edward’ın çarpık önyargılarını ortaya koymaktadır” şeklinde açıklama yaptı.
Kraliçe 2. Elizabeth’in amcası Kral 8. Edward, Nazi sempatizanı olmakla eleştirilmiş ve 1937 yılında Münih’te Hitler ile beraber bir fotoğrafı yayımlanmıştı. Kral 8. Edward, Amerikalı dul bir kadınla evlendiği için 326 gün durduğu İngiltere kraliyet tahtından feragat etmişti.
63 yıldır İngiltere tahtında bulunan 89 yaşındaki Kraliçe 2. Elizabeth, tahtı babası Kral 6. George’dan devralmıştı. Eylül ayında Kraliçe Victoria’nın rekorunu kırarak, İngiltere’nin en uzun süre tahtta bulunan monarkı olması bekleniyor. (AA)